Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kulka mi proletěla kolem ucha, popsal kritik islámu atentát

Svět

  15:58aktualizováno  18:58
KODAŇ - Známý dánský kritik islámu Lars Hedegaard bez zranění vyvázl z pokusu o atentát. Neznámý útočník zazvonil u dveří jeho kodaňského bytu a pokusil se ho zastřelit, střela ale cíl minula, napsala agentura AP s odvoláním na dvě organizace obhajující svobodu tisku, v jejichž čele Hedegaard stojí. Po střelci policie vyhlásila rozsáhlé pátrání. Motiv činu není znám.

Policie u domu dánského spisovatele a kritika islámu Larse Hedegaarda foto: Reuters

Hedegaard po zazvonění otevřel dveře a útočník na něj vystřelil, podle AP mířil na hlavu. Sedmdesátiletý Hedegaard se v následné potyčce ubránil a asi 25letý útočník uprchl. "Kulka proletěla kolem mého pravého ucha, poté jsem na něj zaútočil a praštil ho do obličeje, díky tomu upustil zbraň," citovala AP Hedegaarda.

Střelec předtím předstíral, že mu doručuje balíček. Na sobě měl i červenou bundu s logem pošty. Podle policie byl útočník zřejmě cizinec. V rámci pátrání policisté opakovaně prohledali zoologickou zahradu a přilehlý park, jeden ze svědků totiž oznámil osobu ukrývající se na tamních toaletách.

Dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová útok označila za "odporný". "Je to tím horší, že útok je výsledkem pokusu upřít Larsi Hedegaardovi svobodu vyjadřování," uvedla.

Dánská Společnost pro svobodu tisku (Trykkefrihedsselskabet) uvedla, že její předseda Hedegaard je po útoku "otřesen a rozhněván", pociťuje prý ale úlevu. Historik Hedegaard před dvěma lety čelil obviněním z rasismu proti muslimům, soud ho ale osvobodil. Ačkoli existence rasistických výroků byla prokázána, soud vzal v úvahu, že se tak vyjadřoval v soukromí a nevěděl, že je přitom natáčen.

Hedegaard v minulosti otevřeně vyjádřil podporu evropským kritikům islámu, mimo jiné švédskému karikaturistovi Larsi Vilksovi nebo nizozemskému kontroverznímu poslanci Geertu Wildersovi. Wilders na Twitteru útok odsoudil a napsal, že s Hedegaardem soucítí.

Úterní útok není v Dánsku první svého druhu. Před týdnem kodaňský soud potvrdil 12letý trest vězení muži, který spolu s třemi komplici plánoval v roce 2010 krvavý útok na redakci deníku Jyllands-Posten. Jejich čin měl být odplatou za sporné karikatury muslimského proroka Mohameda.

Za karikatury proroka Mohameda s bombou na hlavě málem zaplatil životem dánský kreslíř Kurt Westergaard, jehož obrázky otiskl právě Jyllands-Posten. Od roku 2005 žije Westergaard pod trvalou ochranou. Dvěma útokům již čelil švédský karikaturista Vilks, který v roce 2007 vyobrazil proroka muslimů s tělem psa.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat