1. dubna 2010 7:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dárcovská konference OSN pro Haiti vynesla přes pět miliard dolarů

Catherine Ashtonová a Hillary Clintonová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Catherine Ashtonová a Hillary Clintonová | foto: ČTK

NEW YORK Dárcovská konference pro Haiti v newyorském sídle Organizace spojených národů vynesla 5,3 miliardy dolarů na následující dva roky. Novinářům to řekl šéf OSN Pan Ki-mun. Částka je vyšší než zhruba 3,9 miliardy dolarů (asi 58,6 miliardy korun), jež na ní chtěla získat haitská vláda. Haiti, jež při zemětřesení utrpělo rozsáhlé ztráty na lidských životech i majetku, dnes navíc získalo příslib 9,9 miliardy dolarů dlouhodobé pomoci na obnovu země.

"Je to záloha, kterou Haiti potřebuje pro celkovou národní obnovu. ... Nyní bude záležet na jejím provedení, dodržení našich slibů, průhlednosti a zodpovědnosti," uvedl Pan Ki-mun.

Dárcovskou konferenci zaštítily Spojené státy, Kanada, Francie, Španělsko, Brazílie a Evropská unie. Právě evropská sedmadvacítka se stala největším dárcem pro Haiti, když ústy své ministryně zahraničí Catherine Ashtonové přislíbila 1,235 miliardy eur (zhruba 31,5 miliardy korun).

Česká republika se podle českého velvyslance při OSN Martina Palouše na daru pro Haiti podílela v rámci unie. Palouš připomněl, že na celkové částce tří miliard eur, jež na Haiti dosud putovala z unie, se nezanedbatelným způsobem podílely i české humanitární organizace a dary obyvatel Česka pro ně.

Za EU následovaly Spojené státy, které podle šéfky jejich diplomacie
Hillary Clintonové poskytnou 1,15 miliardy dolarů (zhruba 21,7 miliardy korun). "Tyto peníze obdrží haitská vláda na obnovu zemědělství, energetiky, zdravotnictví, bezpečnosti a státní správy," řekla Clintonová. Prostředky jsou podle ní určeny na dlouhodobou pomoc.

Na naléhavou pomoc již Spojené státy po zemětřesení přislíbily 2,8 miliardy dolarů (zhruba 52,9 miliardy korun). Americká ministryně mluvila také o tom, že peníze musejí být využity účelně. Napomoci by tomu měla i mezinárodní komise pro obnovu Haiti, jíž bude spolupředsedat její manžel, bývalý americký prezident Bill Clinton.

Haiti: Nejde o obnovu, ale o nové vybudování
Haiti na konferenci představila své plány obnovy země. Vláda v
Port-au-Prince zdůraznila, že jejím cílem není zemi obnovit, ale nově vybudovat. Rekonstrukce by podle ní měla odstranit strukturální příčiny dlouhodobé špatné ekonomické i společenské situace. "Jde o historickou schůzku, kterou Haiti musí využít. Musíme dosáhnout výsledků. Dlužíme to našim dětem i dětem našich dětí," uvedla vláda.

Zemětřesení zemi zasáhlo 12. ledna. Napáchalo škody za téměř osm miliard dolarů, přímo zasáhlo 1,5 milionu lidí. Katastrofa si podle haitské vlády vyžádala více než 300.000 životů a zhruba stejný počet zraněných.

ČTK, Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz