Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Davutoglu jako turecký premiér končí, nepřežil spory s Erdoganem

Evropa

  12:48aktualizováno  14:26
ANKARA - Turecký premiér Ahmet Davutoglu končí ve své funkci. Ve čtvrtek oznámil, že už nebude kandidovat na předsedu vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) při volbě, která se bude konat na mimořádném sjezdu strany 22. května. S příchodem jeho nástupce přijde tak 57letý politik podle místních pravidel i o křeslo předsedy vlády.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu. foto: Reuters

Vývoj na turecké politické scéně představuje velké překvapení zejména v Evropské unii, pro kterou byl Davutoglu v posledních měsících hlavním vyjednávacím partnerem v rámci řešení migrační krize. Podle tureckých médií stojí za Davutogluovým pádem jeho neshody s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, kterému jsou vyčítány autoritářské sklony.

Sám Davutoglu řekl, že za stávající situace nebude usilovat o setrvání v čele AKP. Dodal, že strana nadále bude mít pevnou vládu, a ubezpečil, že on sám zůstane Erdoganovi loajální. Podle televize France 24 se ani nečekala roztržka uvnitř AKP, protože si její členové jsou vědomi toho, že by šlo o politickou sebevraždu v době, kdy země čelí vážným bezpečnostním hrozbám.

Turecký premiér možná skončí. Nerozumí si s prezidentem Erdoganem

Datum vyhlášení mimořádného sjezdu ve čtvrtek podle televize CNN Türk a NTV domluvilo vedení AKP. Tři čtvrtiny jeho členů jsou podle deníku Le Monde věrnými příznivci Erdogana. Prezident se s Davutogluem sešel ve středu večer, což odstartovalo spekulace o možném Davutogluově odchodu.

Le Monde uvádí, že spory mezi oběma politiky vypukly kolem migrační dohody Ankary s Evropskou unií. Davutoglu s Erdoganem ani neprobíral základní body svého vyjednávání s Bruselem, ať již šlo o požadavek na bezvízový styk či na zpětné přijímání blízkovýchodních uprchlíků, kteří se z Turecka dostali do Řecka.

Recep Tayyip Erdogan.
Předseda turecké vlády Ahmet Davutoglu přijíždí na summit EU a mluví s médii.

Spekuluje se, že Erdogan a jeho okolí se začali obávat rostoucí popularity premiéra, který byl mimo jiné proti pronásledování novinářů kritizujících vládu a hlavně prezidenta. Zrušení vízové povinnosti je toužebným přáním mnoha tureckých obyvatel. Podle tureckého deníku Cumhuriyet roste Davutogluovi podpora také v turecké armádě, v tajných službách a v diplomatickém sboru. Naopak Erdoganovu pozici oslabují překážky při prosazování změny ústavy, která byl posílila jeho pravomoci.

Hrozící komplikace ve vztazích s EU kvůli Davutogluově odchodu naznačil již ve středu na internetu bývalý švédský ministr zahraničí Carl Bildt, podle něhož důvěryhodnost turecké cesty do EU stojí a padá s nynějším tureckým premiérem.

Ahmet Davutoglu - vizitka

Turecký premiér Ahmet Davutoglu (57) za necelé dva roky v čele vlády řešil hlavně migrační krizi společně s evropskými politiky a také usiloval o větší začlenění Turecka do evropských struktur. Na domácí scéně čelil eskalaci konfliktu s radikály ze zakázané Strany kurdských pracujících stranou (PKK). Dnes Davutoglu oznámil, že už nebude kandidovat na předsedu vládnoucí proislámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) při volbě 22. května a potom už automaticky přijde o funkci šéfa vlády.

  • Do úřadu premiéra Davutoglu nastoupil v srpnu 2014, když byl jeho předchůdce, Recep Tayyip Erdogan, zvolen prezidentem. Ve volbách v červnu 2015 přišla strana AKP o nadpoloviční většinu a musela hledat koaličního partnera, což se nepovedlo. Davutoglu tedy vytvořil prozatímní vládu a prezident Erdogan vypsal nové volby, ve kterých loni v listopadu získala AKP absolutní většinu a Davutoglu následně zformoval vládu třetí.
  • Jeho vláda čelila nové eskalaci konfliktu s radikály z PKK po porušení dvouletého příměří v červenci loňského roku.
  • Úsilí Turecka o vstup do EU učinil Davutoglu jedním z hlavních cílů své vlády. Letos v březnu se podílel na dohodě EU o vracení migrantů, požadoval více peněz pro Turecko na pomoc syrským uprchlíkům a předložil plán na spojení návratu migrantů z řeckých ostrovů do Turecka s přesídlováním syrských uprchlíků přímo z Turecka do EU. - V dubnu jednal o tomto tématu v Turecku s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a rovněž usiloval o zrušení vízové povinnosti pro Turky mířící do EU. Merkelová zase naléhala na ustavení bezpečné zóny pro utečence na syrské straně hranice s Tureckem.
  • Davutoglu byl také kritizován, že nedokázal zvládnout politickou korupci a rostoucí autoritářské tendence ve své vládě.
  • V letech 2009 - 2014 Davutoglu byl ministrem zahraničí, stranu AKP vede od srpna 2014. V roce 2011 jej zvolili do parlamentu.
  • Do nejvyšší politiky vstoupil profesor Davutoglu po volbách v listopadu 2002, po kterých nastoupila k moci Erdoganova strana AKP. Davutoglu se stal hlavním poradcem Erdogana, který byl premiérem od března 2003, a od té doby působil ve všech Erdoganových vládách. Působil i jako zvláštní vyslanec Turecka při řešení mezinárodních problémů.
  • Je považován za hlavního představitele takzvané "neo-osmanské" politiky, jejíž snahou je posílení role Turecka v mezinárodní politice, hlavně potom v oblastech Blízkého východu, severní Afriky, Balkánu a Kavkazu, kde chce Turecko hrát roli lídra.
  • Davutoglu je tvůrcem politiky "nulových problémů se sousedy" a jako ministr zahraničí tak například stál za podpisem historické dohody obnovující diplomatické vztahy s Arménií. Současně bylo patrné ochlazení vztahů Turecka s Izraelem.
  • Narodil se 26. února 1959 ve městě Taşkent (provincie Konya). Vystudoval ekonomii (obor veřejná správa) a politologii na Bosporské univerzitě v Istanbulu. Tamtéž získal doktorát z politologie a mezinárodních vztahů.
  • V roce 1990 se stal asistujícím profesorem na Mezinárodní islámské univerzitě Malajsie (UIAM), kde založil katedru politologie, jíž do roku 1993 šéfoval.
  • V letech 1995 až 1999 přednášel na Marmarské univerzitě v Istanbulu, poté byl do roku 2004 profesorem na tehdy nově založené univerzitě Beykent v Istanbulu, na níž vedl katedru mezinárodních vztahů.
  • Profesor Davutoglu je autorem řady publikací o zahraniční politice, které byly přeloženy do mnoha jazyků, včetně angličtiny, arabštiny, japonštiny, perštiny či ruštiny.
  • Kromě mateřské turečtiny hovoří Davutoglu anglicky, německy a arabsky.
  • Davutoglu je od roku 1984 ženatý; manželka je lékařka a mají spolu čtyři děti.
Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....