Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
5. srpna 2012 14:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dceru udusili igelitkou. Příliš nasákla Západem

Iftikhar a Farzana Ahmedovi  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iftikhar a Farzana Ahmedovi | foto: YouTube.com

CHESTER  Náboženství může dovést rodiče k vraždě vlastního dítěte. Dokazuje to další otřesný případ vraždy ze cti, který se odehrál v britském Chesteru. Manželé Ahmedovi svou sedmnáctiletou dceru udusili igelitovým pytlem kvůli tomu, že příliš tíhla k západnímu stylu života. Vraždu se jim dařilo tajit devět let, rozuzlení přišlo, až když promluvila jejich mladší dcera. Manželé dostali doživotí.

Soud uznal dvaapadesátiletého Iftikhara a jeho ženu Farzanu, oba původem z Pákistánu, vinným z vraždy své dcery Šafileiay v roce 2003.

Plačící rodiče prosili o pomoc

Případ smrti sedmnáctileté studentky se dlouho nedařilo vyřešit. Zlom nastal, když její mladší sestra Aleša popsala akt dušení, na kterém se podíleli společně oba její rodiče. Šafileiau vmáčkli do pohovky a do úst ji nacpali igelitovou tašku. "Dokonči to tady," režírovala prý matka hrůzný akt. Soud Ahmedovi v pátek poslal za mříže.

V Chesteru na severozápadě Británie udusili rodiče svou sedmnáctiletou dceru

V Chesteru na severozápadě Británie udusili rodiče svou sedmnáctiletou dceru

Podle Aleši se rodiče nedokázali vyrovnat s západním stylem života její sestry a poslední kapkou byl její vzdor vůči dojednaného sňatku v Pákistánu.

Nesnášenlivost přistěhovalců
Přestože podle statistik britské úřady evidují 12 vražd ze cti každým rokem, realita je mnohem více alarmující, poznamenala novinářka Cristina Odoneová pro list The Daily Telegraph. "Když muslimka dosáhne puberty, ty nejkonzervativnější rodiče ji přestanou posílat do školy, protože ji chtějí uchránit před vlivem spolužáků. Když má štěstí, vzdělávají ji doma. Když má smůlu, pošlou ji do Pákistánu nebo jiné země, kde se provdá za značně staršího muže. Vidím v tom také silný argument pro vyšší procento ryze muslimských škol v Británii. Jedině, když rodiče nemají obavy o své dcery, nebudou jim ve formálním vzdělání bránit," píše Odoneová.

Podle deníku je ale případ hlavně obžalobou netolerantní kultury přistěhovalců. "Když muslimští rodiče nenávidí kulturu své hostitelské země natolik, že kvůli tomu zabijí vlastní dítě, které ji naopak přijalo, pak je to nesnášenlivost. Ta samá netolerance, jakou se ne-muslimové neodváží dát najevo, aby náhodou nebyli obviněni z rasismu. Po tragédii, která se odehrála Chesteru, nesnášenlivost cloumá i mnou," rýpla si novinářka do komunity muslimů.

jvJana Vrubelová
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!