Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Debakl Národní fronty? Francouzský tisk před silou krajní pravice varuje

Marine Le Penová, šéfka Národní Fronty a kandidátka pro region... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marine Le Penová, šéfka Národní Fronty a kandidátka pro region... | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský tisk vesměs vítá výsledek nedělního druhého kola regionálních voleb, ale zdůrazňuje velký nárůst volebních preferencí krajní pravice v zemi. Další nárůst voličské základny FN, která už loni vyhrála volby do Evropského parlamentu ve Francii, znepokojuje mnohé listy v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami.

Přes celkový rekordní počet získaných hlasů krajně pravicová Národní fronta (FN) nedobyla podle komentářů nakonec žádný z 13 regionů jen díky mobilizaci voličů a taktickým přesunem hlasů mezi vládní levicí a konzervativní opozicí.

VÝSLEDKY VOLEB

Francouzská krajní pravice neuspěla v nedělním druhém kole regionálních voleb ve Francii: nezískala vládu ani nad jedním ze 13 krajů. Vládní socialisté s levicovými spojenci uhájili kontrolu nad pěti z nich, sedm jich mají i opoziční pravicoví Republikáni. Korsiku ovládli místní nacionalisté. Konečné výsledky podle regionů zveřejněné ministerstvem vnitra (region, vítěz a 2. místo):

 1. Nord-Pas-de-Calais-Pikardie Pravice (57,8) FN (42,2)
 2. Provence-Alpes-Cote d'AzurPravice (54,8) FN (45,2)
 3. Alsasko-Champagne-Ardeny-Lotrinsko Pravice (48,4) FN (36)
 4. Burgundsko-Franche-Comté Levice (34,7) Pravice (32,9)
 5. Akvitánie-Limousin-Poitou-Charentes Levice (44,3) Pravice (34)
 6. Auvergne-Rhone-AlpesPravice (40,6) Levice (36,8)
 7. Bretaň Levice (51,4) Pravice (29,7)
 8. Střed-Val de Loire Levice (35,4) Pravice (34,6)
 9. Korsika Korsičtí nacionalisté (35,3) Levice (28,5)
 10. Ile-de-FrancePravice (43,8) Levice (42,2)
 11. Languedoc-Roussillon-Střední Pyreneje Levice (44,8) FN (33,9)
 12. Normandie Pravice (36,4) Levice (36)
 13. Pays-de-la-Loire Pravice (42,7) Levice (37,6)

FN v prvním kole 6. prosince vedla v šesti regionech a celkově získala nejvíce hlasů ze všech stran. Ve druhém kole nakonec žádný kraj nedobyla, ale pro krajní pravici hlasovalo celkem 6,8 milionu voličů, což je nejvíce od založení strany v 70. letech. Získala velký počet křesel v regionálních radách a v mnoha krajích bude poprvé významnou opoziční silou, poznamenal například list Le Monde.

Kritický rok 2017

Další nárůst voličské základny FN, která už loni vyhrála volby do Evropského parlamentu ve Francii, znepokojuje mnohé listy v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami. Výsledek nynějších voleb potvrzuje dosavadní průzkumy, podle kterých by šéfka FN Marine Le Penová mohla na jaře 2017 vyhrát první kolo prezidentských voleb a ve druhém prohrát jen v důsledku spojení voličů klasické pravice a levice.

Francouzské pravicové i levicové deníky vyzývají politiky tradičních stran, aby vyslyšeli touhu Francouzů po změně a usilovali o jejich přízeň konkrétními skutky. „Zůstává rok na renovaci politické činnosti,“ varoval například levicový list Libération.

„Pokud se nebude reagovat na obavy Francouzů, Národní fronta bude sílit až do příštích voleb, těch prezidentských,“ zdůraznil katolický list La Croix.

Marion Marechal-Le Penová během projevu po vyhlášení volebních výsledků v...
(Vpravo) Christian Estrosi, starosta Nice Provence-Alpes-Cote d'Azur region. Na...

„Francouzi (v neděli) projevili svou odpovědnost a masově hlasovali. Očekáváme od volených představitelů, že budou také odpovědní a usmíří se s lidem,“ napsal Le Parisien. „Levice a pravice by udělaly chybu, kdyby se vrátily ke svým praktikám, jakoby se nic nestalo,“ varuje pravicový Le Figaro.

‚Nic nás nezastaví‘

FN v posledních pěti letech stoupá na místní politické scéně pomocí protievropských a protiimigračních projevů a kritikou klasických politických stran. Ty v posledních letech nejsou s to mírnit obavy a frustrace lidí z vysoké nezaměstnanosti a narůstajícího počtu přistěhovalců, především muslimů, na pozadí teroristické hrozby. Preference FN stouply po lednových i listopadových atentátech v Paříži.

„Nic nás nemůže zastavit,“ prohlásila po oznámení výsledků druhého kola Le Penová. Odsoudila zároveň alianci, kterou proti ní vytvořila klasická pravice a levice.

Strana Republikáni (LR) bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho a vládní socialisté se dnes na mimořádných schůzkách svých politických vedení začali zabývat tím, jaké poučení pro ně z voleb vyplývá. LR získala sedm z 13 regionů, socialisté, kteří dosud ovládali naprostou většinu krajů, jen pět.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....