Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Demokracii ohrožují vzdělané elity, tvrdí politolog Lind. Pracující třídu podle něj politický systém ignoruje


Americký exprezident Donald Trump při boxerské exhibici Evander Holyfield vs. Vitor Belfort. | foto: AP

Premium Rozhovor
Americký politolog Michael Lind minulý rok vydal úspěšnou knihu The New Class War: Saving Democracy from the Managerial Elite (Nový třídní boj: Jak zachránit demokracii před manažerskou elitou). Je věnována americkému (a evropskému) populismu, hledá jeho příčiny a potenciální cesty, jak z něj ven.

Nesahá přitom k moralismu ani tradičním floskulím typu xenofobie, sexismus a rasismus. Soustředí se naopak na hlubší, socioekonomické důvody plynoucí z vývoje západní společnosti po druhé světové válce.

To vše činí způsobem nikoli nekontroverzním – pro tyto účely totiž oživuje marxistický koncept třídního boje. Podle Linda se americká společnost dnes dělí pouze na dvě společenské skupiny – pracující třídy a „manažerské nadtřídy“. 

Michael Lind (59) je profesorem na Texaské univerzitě v Austinu.

Michael Lind (59) je profesorem na Texaské univerzitě v Austinu.

To, co činilo Ameriku Amerikou, tj. střední třída, zaniklo a západní demokracie jako taková je v ohrožení. Největší nebezpečí podle Linda představuje definitivní opanování státní správy, médií a velkých korporací druhou jmenovanou skupinou, kterou považuje za de facto dědičnou „liberální aristokracii“.

Lidovky.cz: Píšete o „manažerské nadtřídě“. Jak byste ji definoval?
Používám tento termín pro třídu univerzitně vzdělaných manažerů a profesionálů, kteří vedou velké korporace, státní úřady, velké neziskovky, univerzity, masmédia a organizované profese jako právo a medicína v západních průmyslových demokraciích.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat