Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Den pro Nobelovu cenu za mír. Šanci má 205 kandidátů, favorit prý není

Svět

  8:11
OSLO - Pátá, předposlední a mediálně tradičně nejzajímavější Nobelova cena pro letošní rok dnes bude vyhlášena v norském Oslo. Předseda Norského Nobelova výboru Thorbjörn Jagland oznámí jméno laureáta Nobelovy ceny za mír. Kandidátů je celkem 205, z toho 33 jsou organizace. Tak vysoký počet je historickým rekordem, na rozdíl od jiných let ovšem nikomu není připisována role favorita.

Nobelova cena, ilustrační foto foto: REPRO LNReprofoto

Za favority se sotva dají označit americký prezident Barack Obama nebo jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy, třebaže na seznamu jsou oba. Na dalšího nominovaného, zpěváka Michaela Jacksona, se už nedostane určitě, neboť Nobelova cena za mír je udělována jen žijícím osobnostem.

Mezi těmi, kdo jsou zmiňovány častěji než ostatní, je afghánská lékařka Sima Samarová, jež se v roce 2001 ve své zemi stala vůbec první ženskou vicepremiérkou. Je dlouhodobou bojovnicí za práva žen a usilovala o zakládání ženských škol a nemocnic po Afghánistánu. Uspět může i některý z čínských aktivistů za lidská práva a ruská advokátka Lidia Jusupovová, dcera ruských rodičů v Čečensku, která poukazuje na drastické počínání ruské armády v této části světa.

Nobelova cena za mír bude předána 10. prosince, v den výročí svého zakladatele Alfreda Nobela.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!