Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Desítky politiků kandidují v eurovolbách mimo svou zemi. Varukafis se uchází o německé voliče

Svět

  8:23
Brusel - Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis, někdejší eurokomisařka Neelie Kroesová nebo syn unijního brexitového vyjednavače Nicolas Barnier patří ke skupině politiků, kteří se rozhodli v květnových volbách do Evropského parlamentu (EP) kandidovat mimo svou zemi. Ačkoli kandidátní listiny ve všech unijních státech dosud nebyly uzavřeny, podobných případů jsou už teď nejméně dvě desítky, uvedl zpravodajský server Politico.

Janis Varufakis se bude ucházet o přízeň voličů v Německu. foto: Reuters

Unijní pravidla umožňují občanům členských zemí ucházet se v evropských volbách o hlasy voličů v jakémkoli státě, pokud splní tamní podmínky pro kandidáty. Již v minulých volbách před pěti lety byli takto zvoleni čtyři europoslanci a dá se očekávat, že letos se tento počet rozšíří, píše Politico.

Řecký exministr financí Varufakis založil novou stranu, cílem je omezit byrokracii

Některé strany lákají politiky ze zahraničí ve snaze o celoevropský dosah, jiné sázejí na to, že jim známé tváře pomohou získat přízeň voličů. Mezi zastánce mezinárodního přístupu při sestavování kandidátek patří například francouzský prezident Emmanuel Macron, který loni neúspěšně navrhl, aby voliči vedle politiků z vlastní země mohli vybírat europoslance i ze společných celoevropských seznamů.

Letos má Macronovo hnutí Republika v pohybu (LREM) někdejšího italského viceministra pro evropské záležitosti Sandra Goziho. Naproti tomu člen Macronova hnutí, Francouz Ugo Lopez, kandiduje za španělské liberály Ciudadanos.

‚Hnutí překračující hranice‘

„Nikdy nebudeme mít skutečnou evropskou demokracii, pokud nebudeme mít hnutí překračující hranice, pokud ty hranice sami nepřekonáme,“ přiblížil médiím Gozi své důvody, proč se uchází o hlasy voličů ve Francii.

Liberální Reformní hnutí (MR) belgického premiéra Charlese Michela zapsalo mezi své kandidáty Francouze Barniera, podle něhož je přeshraniční kandidatura „přesně v souladu s podstatou evropských voleb“.

Za vlámské liberály (VLD) pro změnu kandiduje bývalá nizozemská eurokomisařka Kroesová. Její vlastní strana ji prý v Nizozemsku na kandidátku nezařadila, proto kývla na nabídku lídra VLD Guye Verhofstadta.

Varufakis: Dohoda s eurozónou je novou Versailleskou smlouvou

Specifickou motivaci má bývalý šéf řecké státní kasy Varufakis, který proslul snahou opustit v průběhu řecké dluhové krize eurozónu. Na listině svého mezinárodního uskupení Demokracie v Evropě - hnutí 2025 (DiEM25) se bude ucházet o přízeň voličů v Německu. Webu Politico sdělil, že svou kandidaturou chce symbolizovat, že „neexistuje střet mezi severem a jihem, mezi Řeky a Němci“.

„Jediný skutečný střet je mezi progresivní a autoritářskou politikou, všude,“ dodal Varufakis. Po eurovolbách, v nichž mu průzkumy dávají pouze mizivou šanci na úspěch, chce kandidovat i v parlamentních volbách v Řecku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!