16. března 2009 13:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Diplomat: Vraťme Hamas do hry

Álvaro de Soto, bývalý hlavní vyslanec OSN pro blízkovýchodní mírový proces. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Álvaro de Soto, bývalý hlavní vyslanec OSN pro blízkovýchodní mírový proces. | foto: ČTK

PRAHA "Když se zkušený turista ztratí, řeší to tím, že se vrátí na místo, kde si byl naposled jistý svou polohou. V řešení izraelsko-palestinském konfliktu to znamená návrat do ledna 2006, kdy hnutí Hamas vyhrálo palestinské volby." Na konferenci "Evropský model míru na Blízkém východě" pořádané Metropolitní univerzitou Praha to v sobotu řekl Álvaro de Soto, bývalý hlavní vyslanec OSN pro blízkovýchodní mírový proces.

Podle de Sota bylo největší chybou blízkovýchodního kvartetu ( USA, EU, Rusko a OSN ) rozhodnutí vyřadit Hamas ze hry, což vedlo k rozdělení Palestinců a nepřímo pak také k lednové izraelské invazi do Gazy. Mírový proces se tak ocitnul na mrtvém bodě a řešení je stále v nedohlednu.  

Álvaro de Soto, bývalý hlavní vyslanec OSN pro blízkovýchodní mírový proces.„Opomíjení jedné strany, navíc schopné vést ozbrojený boj, nemůže vést k míru,“ prohlásil de Soto na konferenci. Zcela se podle něj ignorovaly pozitivní signály, které vysílal Hamas ohledně snahy ukončit násilí a podílet se na vládě palestinské samosprávy.

„Hamas je doposud považován za totéž co Al-Kajda, jenže ta v rámci panislámského boje vůbec neuznává státní systémy, zatímco Hamas chce být jen regulerním reprezentantem Palestinců,“ dodal diplomat. 

De Soto také v Praze varoval před upřednostňováním mírových vyjednávání Izraele se Sýrií před řešením palestinské otázky. „Nemyslím si že separátní mír se Sýrií je možný a jeho preferování ze strany USA není prozíravé.“