Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Divoký předvečer MDŽ: Francouzky demonstrovaly za rovnoprávnost, policie proti nim použila i slzný plyn

Ženy protestovaly za rovnoprávnost na francouzském náměstí Place de la Concorde. foto: AP Photo/Thibault Camus

Paříž - V několika pařížských ulicích se v sobotu, v předvečer Mezinárodního dne žen, konal feministický pochod. Ženy demonstrovaly za rovnoprávnost a chtěly ukázat, že ulice patří ženám i mužům. Podobné protesty se konaly například v Londýně či v Santiagu de Chile. Pařížská událost však vyústila v potyčku s policií, která použila i slzný plyn.
  19:00

„Včera v noci bezpečností složky udeřily na feministky,“ napsala v neděli na Twitter francouzská feministka a politička Caroline de Haasová. Hovořila o policejním zásahu na pařížském náměstí Place de la République, kde protestovaly tisíce feministek.

„Demonstrace byla obecně klidná, s výjimkou případů, kdy policie musela zasahovat, aby se předešlo škodám, nebo když byli policisté uráženi. Kolem desáté hodiny večerní pořadatelé podle plánu vyzvali účastníky k rozpuštění davu,“ uvedl deník Le Parisien. Policie v prohlášení sdělila, že na ukončení demonstrace však nedošlo.

Ještě dvě hodiny po ukončení demonstrantky na náměstí zůstávaly a skandovaly. „Jsme ženy, jsme feministky, jsme radikální a vzteklé,“ burcovaly. Policie nakonec proti nim zakročila. Když se skupiny feministek chtěly vydat na demonstraci více na jih, byly zatlačeny policií do metra. Bezpečnostní složky měly použít proti bezbranným ženám i slzný plyn.

„Demonstrovaly zejména proti sexuálnímu násilí,“ dodala de Haasová a v příspěvku na sociální síti označila i státní tajemnici pro rovnost žen a mužů Marlène Schiappaovou. „Všechny ženy musí být schopny pokojně demonstrovat dodržování svých práv! Ministr Christophe Castaner požádal policejní ředitelství o zprávu o tom, co se stalo během feministického pochodu,“ odpověděla tajemnice.

Pařížská policejní prefektura v tiskové zprávě zveřejněné v neděli odsoudila atmosféru na náměstí Place de la République jako „nepřátelskou vůči policii“ a vyjádřila politování nad tím, že „organizátoři odpovědní za demonstraci se v žádném okamžiku nespojili se zástupci policie, kteří byli přítomni na místě.“

Podle policejního ředitelství v Paříži bylo devět lidí zatčeno za účast ve skupině za účelem spáchání degradace, násilí či pohrdání. Sedm z nich pak skončilo v policejní vazbě.

Demonstrace se konaly i na největším pařížském náměstí Place de la Concorde. Policisté rozháněli dav žen, které na sobě měly roušky a ochranné brýle a byly „nahoře bez“, čímž upozorňovaly na „patriarchální pandemii.“

Polonahé ženy a praky na obranu

Podobná situace se odehrávala v Londýně, kde 31 polonahých žen vytvořilo lidský řetěz přes most Waterloo a řeklo, že jejich holá ňadra symbolizují zranitelnost žen po celém světě před rozpadem klimatu, informoval britský deník The Guardian.

Protesty probíhaly i v Santiagu de Chile, hlavním městě jihoamerického státu. Tamní policie použila vodní hadice a slzný plyn ve snaze rozptýlit davy. Mnoho žen na sobě mělo plynové masky a dokonce i praky, aby se ubránily.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!