Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ženská lobby žádá o rovné zastoupení žen a mužů v radách řešících koronavirus. Zařídit to má Válková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Česká ženská lobby (ČŽL) žádá vládu, aby ve svých komisích a radách k řešení koronavirové krize dbala na vyrovnané zastoupení mužů a žen. Poukazuje na to, že v šestnáctičlenné Národní ekonomické radě vlády (NERV) má být jediná žena. Vyzvala vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO), aby se o paritní složení poradních orgánů zasadila.

ČŽL to uvedla v otevřeném dopise. Připojila seznam dvou desítek expertek z řad podnikatelek, investorek, rektorek vysokých škol, bankéřek či manažerek.

„Jak se ukazuje v průběhu nouzového stavu, ženy při řešení současné situace chybí. Ke koronakrizi se vyjadřují výhradně mužští politici a experti, ve veřejném prostoru chybí ženská perspektiva nahlížení problémů,“ uvedla ČŽL, která zastřešuje čtyři desítky organizací na pomoc ženám, rodinám, menšinám či na podporu lidských práv. Z vlády se v médiích nejčastěji objevují premiér, ministři průmyslu, zdravotnictví a vnitra, ale i ministryně financí a práce. Situaci často komentují epidemiologové, lékaři, podnikatelé, poslanci, senátoři či starostové.

Lobby připomíná, že koronavirová krize dopadá na muže i ženy. Ty podle odborných studií dokonce postihuje víc. Ženy také tvoří většinu personálu v nemocnicích či v domovech pro seniory a další potřebné. Podle ČŽL by se s ohledem na ženy a muže měla tedy navrhovat a přijímat i opatření.

NERV by měla připravovat doporučení při přípravě strategických plánů a vyhledávat případné problémy v ekonomice. Přijatá záchranná opatření proti dopadům koronavirové nákazy by měla také vyhodnocovat a navrhnout další kroky, a to v souvislosti s přípravou státního rozpočtu na příští rok i s výhledem na další léta.

„Pokud prosadíme dobrou praxi rovného zastoupení žen a mužů, která se osvědčila v ekonomicky nejvyspělejších státech, přispějeme nejen ke kvalitě demokracie, ale především k rychlejší obnově naší socioekonomické situace,“ uvedla v otevřeném dopise zmocněnkyni lobby. Žádá, aby vláda sestavovala rady a komise podle své schválené politiky pro rovnost žen a mužů. Vyzvala Válkovou, aby se o to zasadila. „Bez zapojení žen do řešení krizové situace nemůže vláda dosáhnout úspěchu,“ dodala ČŽL.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.