Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

OSN: Do Evropy by mohl zamířit další milion lidí. Orbán má pro EU plán

Evropa

  17:32
VÍDEŇ/BERLÍN/BRUSEL/PRAHA - Pokud bude válka v Sýrii pokračovat stejně jako dosud, své domovy bude do konce roku nuceno opustit další milion lidí a tito uprchlíci by mohli zamířit do Evropy, varoval v sobotu představitel OSN v Sýrii.

Maďarský premiér Viktor Orbán na jednání v Bruselu. foto: ČTK

Maďarští policisté házeli jídlem po uprchlících, úřady incident vyšetřují

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhl, aby EU poskytla státům sousedícím se Sýrií, které se ocitly na pokraji vyčerpání své kapacity uprchlíky přijímat, výraznou finanční pomoc.Zároveň zopakoval, že imigranti podle něj neprchají z válečných oblastí, nýbrž z bezpečných uprchlických táborů v sousedních zemích, a do Evropy jdou za lepším životem.

Lidský vlak pojede mnoho měsíců

Podle Jakúba El Hillu, který přímo v Sýrii jako představitel OSN koordinuje humanitární pomoc, je potřeba větší mezinárodní podpora pro chabě financované úsilí udržet v zemi co nejvíce jejích obyvatel. Předpověď tuhé zimy podle něj hrozí ještě většími problémy. „Pokud se něco velkého nestane ohledně politického vyřešení konfliktu, lidský vlak, který se už rozjel ze Sýrie a okolí, pojede ještě po mnoho měsíců,“ řekl El Hilu agentuře Reuters.

Dánsko zastavilo provoz vlaků z Německa. Uprchlíci přes něj míří do Švédska

Země, které dosud štědře přijímaly uprchlíky, jako Libanon, Jordánsko, Irák, Turecko a Egypt, dosáhly podle něj bodu zlomu, anebo přinejmenším některé z nich. Následky konfliktu v Sýrii pociťuje Evropa jako nikdy dříve, v podobě desítek tisíc uprchlíků na cestě vedoucí z Řecka přes Balkán a Maďarsko do západní Evropy. Podle Orbána by měly země sousedící se Sýrií, tedy Turecko, Libanon a Jordánsku, dostat od unie výraznou finanční pomoc ve výši tří miliard eur (81 miliard Kč).

Orbán: Máme plán

„Máme plán, který předložím vůdcům Evropské unie při naší příští schůzce,“ řekl Orbán německému deníku Bild. Pokud bude podle něj třeba více peněz, „zvětšíme pomoc, dokud přítok uprchlíků nevyschne,“ dodal šéf maďarské vlády. Zároveň tvrdil, že „migranti neprchají z válečné oblasti“, ale přicházejí z bezpečných uprchlických táborů umístěných v sousedních zemích. Běženci tak prý neprchají do Evropy za bezpečím, ale za lepším životem, než jaký vedli v táboře.

Uprchlíci do Česka nechtějí. Žádostí o azyl je v Maďarsku 85krát více

„Chtějí německý život, možná švédský.“ „Je ale skutečností, že není základní právo na lepší život, je jen právo na bezpečí a lidskou důstojnost,“ usoudil.

„Orbán jedná nezodpovědně, když tvrdí, že všichni jsou ekonomičtí migranti,“ oponoval rakouský kancléř Faymann v týdeníku Der Spiegel a argumentoval, že mezi migranty jsou i uprchlíci před válkou, kteří mají právo na azyl. „Nacpat uprchlíky do vlaků v naději, že odjedou někam úplně jinam, probouzí vzpomínky na nejtemnější doby našeho kontinentu,“ dodal v narážce na nacistické vlaky do koncentračních táborů.

Orbán pod palbou kritiky

Rakousko a Německo již dlouhodoběji kritizují Orbána za nezvládnutí přílivu uprchlíků do Maďarska a za odmítání kvót pro jejich rozdělení.

Orbán volá po ochraně hranic: Hrozí nekonečná migrace a konec Evropy

Orbán v rozhovoru s Bildem mimo jiné řekl, že kvóty mají smysl až tehdy, když jsou uzavřeny hranice, neboť do té doby žádná vláda neví, o kolik lidí konkrétně jde. EU by prý místo uvažování o kvótách měla raději zvýšit tlak na Řecko, neboť vnější hranice EU tam už léta nejsou chráněny. „Kdyby Řecko plnilo své závazky, tak bychom celou uprchlickou krizi neměli,“ prohlásil také maďarský premiér. Jeho manželka a děti se prý v otázce uprchlíků angažují a velmi pomáhají a on sám by uprchlickou rodinu přijal, kdyby „to migranty nebylo chápáno jako povzbuzení k tomu, aby přišli do Evropy“.

Maďarský premiér se v rozhovoru vyjádřil také k otázce islamizace. Prohlásil, že on sám je obdivovatelem islámu, bez jehož filosofie by část světa kdysi podlehla barbarství. Skrze přistěhovalectví se ale muslimové v blízké budoucnosti stanou prý v Evropě většinou. „Když Evropa souboj kultur dovolí, pak křesťané prohrají. Taková jsou fakta,“ prohlásil také. Pro ty, kdo chtějí zachovat Evropu coby křesťanský kulturní okruh, je jediným východiskem už další muslimy nevpouštět. „O tom ale evropské politické špičky nehovoří rády,“ prohlásil také.

Expremiér Maďarska u sebe ubytoval uprchlíky. Orbán podle něj vyhrocuje napětí

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel znovu vybídl k nalezení evropského řešení uprchlické krize. Vzhledem k rychlému příjezdu běženců se Německo ocitá na hranici svých možností. Tato rychlost podle něj představuje bezmála větší problém než počet uprchlíků.

Do Německa letos už dorazilo okolo 450.000 migrantů. Gabriel se vyslovil pro poskytnutí pomoci oblasti okolo Sýrie a také pro jednání s Tureckem, odkud se uprchlíci v člunech plaví do Řecka, jak by šlo tento příliv zpomalit.

Demonstrace proti xenofobii

Solidaritu a podporu uprchlíkům v sobotu vyjadřovaly též mimo jiné v Praze, Londýně a Kodani, kde se podle agentury AFP sešlo až 30.000 lidí.

Země ze středu a východu EU, včetně ČR, jednoznačně odmítají plány Evropské komise na „kvóty na uprchlíky“. Naopak západní státy unie a EK tento postup pokládají za nutný projev vzájemné solidarity mezi partnery v EU.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....