23. července 2017 18:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do hledáčku FBI dostal Trumpovy muže. Ruský velvyslanec Kisljak v USA skončil

Ruský velvyslanec v USA Sergej Kisljak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský velvyslanec v USA Sergej Kisljak. | foto: AP/ČTK

WASHINGTON/MOSKVA Ruský velvyslanec ve Washingtonu Sergej Kisljak, jehož jméno se v posledních měsících stále znovu objevovalo v souvislosti s aférami kolem prezidenta Donalda Trumpa, skončil v sobotu své diplomatické působení ve Spojených státech. Oznámila to sama ruská ambasáda ve Washingtonu, informovala v neděli agentura AP.

Jméno Kisljakova nástupce zatím není známo, jako chargé d’affaires bude podle sdělení zastupitelského úřadu působit prozatím Denis Gončar.

Jako o novém zástupci Ruska ve Spojených státech se od doby, kdy se objevily spekulace o Kisljakově odchodu, hovoří o přívrženci tvrdé linie ve vztazích k USA Anatoliji Antonovovi. Antonov v současnosti zastává post náměstka ministra zahraničí, ale až do loňského prosince býval dlouhé roky náměstkem ministra obrany.

Šestašedesátiletý Kisljak se ocitl v centru pozornosti poté, co se jeho jméno objevilo v souvislosti s aférou kolem údajného ruského vměšování do amerických prezidentských voleb. Poprvé o jeho stycích s lidmi kolem Trumpa média informovala po rezignaci prezidentova poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna. Ukázalo se, že Flynn o svých rozhovorech s ruským velvyslancem lhal.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, americký prezident Donald Trump a ruský...

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, americký prezident Donald Trump a ruský velvyslanec v USA Sergej Kisljak.

Kvůli údajným zatajeným schůzkám s Kisljakem se do problémů dostal také ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Rovněž přes Kisljaka prý Trumpův zeť a poradce Jared Kushner domlouval zřízení tajného komunikačního kanálu s Kremlem.

Kisljak byl ruským velvyslancem ve Spojených státech od roku 2008.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz