22. září 2017 15:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Madrid posílá do Katalánska tisíce policistů. Mají zabránit přípravám referenda

Katalánská místní policie stojí před davem demonstrantů v Barceloně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánská místní policie stojí před davem demonstrantů v Barceloně. | foto: Reuters

MADRID Španělské ministerstvo vnitra v pátek oznámilo, že do Katalánska posílá dodatečné policejní jednotky, aby udržovaly pořádek a zabránily přípravám referenda o nezávislosti.

Jde o další krok Madridu proti vládě autonomní oblasti poté, co policie už v souvislosti s referendem plánovaným na 1. října pozatýkala veřejné činitele a zabavila miliony hlasovacích lístků či propagačních materiálů. Centrální vláda považuje referendum za nezákonné.

O bezpečnost Katalánska se podle agentury Reuters za normálních podmínek stará 17 tisíc příslušníků katalánské bezpečnosti a asi 5000 členů policie. Kolik policistů k nim nyní přibude, ministerstvo neuvedlo, španělská média však hovoří o třech až čtyřech tisících strážců zákona, kteří již dorazili nebo jsou na cestě. Madrid policistům v Katalánsku zakázal vybírat si do 5. října dovolenou.

„Budou dohlížet na veřejná prostranství a udržovat pořádek, zasáhnou v případě, že snahy o nelegální referendum budou pokračovat,“ uvedlo prohlášení ministerstva. Konání plebiscitu začátkem měsíce zakázal španělský ústavní soud, katalánské úřady však nejeví známky ústupu a premiér Carles Puigdemont v pátek na webových stránkách referenda zveřejnil seznam volebních místností.

Z davu zněla hesla jako „Budeme volit!“ a „Dobrý den, demokracie!“.
Španělská vojenská policie ve středu ráno prohledávala kanceláře regionální...

Na mnoha místech regionu v pátek také pokračovaly protestní akce proti zásahům justice, vášně vzbudila především středeční policejní razie, která vyústila v zadržení 14 veřejných činitelů. Na 2000 studentů se podle agentury AP sešlo na akci barcelonské univerzity, až 2500 lidí podle organizátorů demonstruje na barcelonském předměstí L’Hospitalet de Llobregat.

Zatýkání, pokuty a obvinění ze „vzpoury“

Ze 14 organizátorů referenda zadržených ve středu už bylo několik propuštěno, ve vazbě však zůstává Josep María Jové. Náměstek katalánského vicepremiéra a tamního ministra financí Oriola Junquerase byl obviněn ze „vzpoury“, v pátek navíc dostal první pokutu ve výši 12 tisíc eur (téměř 313 000 korun). K pokutám od 6000 do 12 tisíc eur denně ve čtvrtek odsoudil 24 organizátorů referenda ústavní soud.

Demonstranti si postavili několik stanů před budovou katalánského nejvyššího soudu v Barceloně, kde se na popud separatistických organizací lidé shromáždili již ve čtvrtek v poledne. V noci na čtvrtek se nespokojení občané před budovou katalánského ministerstva hospodářství střetli s policií a poničili několik policejních vozidel.

Madrid a Barcelona zatím nedokázaly ohledně chystaného referenda navázat dialog. Centrální vláda považuje snahy Katalánska za protiústavní a ústavní soud nařídil jejich zastavení, dokud o problému definitivně nerozhodne.

Katalánsko se 7,5 miliony obyvatel má svůj vlastní jazyk a kulturu, zároveň výrazně přispívá do španělského rozpočtu. Podle průzkumů jsou Katalánci v otázce odtržení od Španělského království rozděleni zhruba půl napůl, většina však má za to, že by občané měli mít právo hlasovat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz