Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

První dvě lodě dopluly mimo koridor pro pšenici do ukrajinských přístavů

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Dvě nákladní lodě připluly pro obilí do ukrajinských černomořských přístavů, uvedl v neděli server Interfax-Ukrajina. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu to jsou první plavidla, která doplula do Oděské oblasti, aniž by k tomu využila koridor ustanovený takzvanými obilnými dohodami. Rusko od těchto dohod odstoupilo letos v červenci a hrozí, že lodě bude považovat za vojenské cíle.
  13:44

Turecká nákladní loď Aroyat, která pluje pod vlajkou tichomořského Palau, vplula do vod ukrajinského přístavu Čornomorsk v sobotu kolem 18:00 místního času (17:00 SELČ). Plavidlo Resilient Africa, rovněž plující pod vlajkou Palau, připlulo do oděského přístavu kolem 22:00 místního času (21:00 SELČ).

O jejich připravenosti k plavbě v sobotu informoval ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov. Plavidla podle něj mají naložit asi 20 000 tun pšenice, která poputuje do afrických a asijských zemí.

Ruská invaze na Ukrajinu, která začala koncem loňského února, zastavila vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře. Dohody z loňského června podepsané pod záštitou Turecka a OSN umožňovaly i přes ruskou námořní blokádu vyvážet obilí a další zemědělské produkty.

Když Rusko od obilných dohod odstoupilo, Kyjev zřídil vlastní koridor. Od poloviny srpna skrze něj z ukrajinských přístavů vyplulo pět z celkem desítek lodí, které válka uvěznila v ukrajinských přístavních městech Čornomorsk, Oděsa a Južne - přístav v tomto městě nese v ukrajinštině název Pivdennyj.

Moskva po odstoupení varovala, že všechny lodě mířící do ukrajinských vod bude považovat za plavidla, která by mohla vézt zbraně. V polovině srpna pak ruské námořnictvo vyslalo varovné výstřely k nákladní lodi Sukra Okan, která plula do Izmajilu, což je ukrajinský přístav na Dunaji. Na plavidlo se pak nalodili vojáci, kteří podle ruských úřadů kontrolovali, zda loď neveze zbraně.

Autoři: ,