16. února 2019 14:04, aktualizováno  19:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do ulic Paříže opět vyšly ‚žluté vesty‘. Jejich protesty ale ubírají na intenzitě

Protesty v Paříži ubírají na intenzitě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty v Paříži ubírají na intenzitě. | foto: Reuters

Paříž V Paříži i dalších větších městech Francie se dnes opět konaly demonstrace hnutí žlutých vest, které pořádá protivládní protesty už od loňského listopadu. Dnes vyšlo do ulic podle ministerstva vnitra po celé zemi na 41 500 lidí, z toho asi pět tisíc v Paříži, kde se má demonstrovat i v neděli. Dnes se protesty většinou obešly bez násilí.

V Paříži, Lyonu, Bordeaux, Marseille či Štrasburku se demonstrace obešly bez větších střetů, například v Toulouse ale zapalovali protestující popelnice a házeli kameny na policisty, uvedla místní média. Pozdě odpoledne se střetlo také několik demonstrantů s policií v Paříži na prostranství před Invalidovnou, policie použila slzný plyn. V souvislosti s protesty bylo v Paříži zatčeno 23 osob, uvedla policie.

Podpory veřejnosti těmto protestům, které od vypuknutí v listopadu často přecházely v násilné střety demonstrantů a pořádkových sil, slábne. Zatímco v listopadu se jich účastnilo po celé zemi na 300.000 lidí, minulý víkend to bylo už jen asi 50 000, uvádí vládní odhady. Samo hnutí ale uvádí jiné počty, minulý víked přišlo podle něj demonstrovat 118 tisíc lidí.

Protesty před Vítězným obloukem.
Francouzské vlajky a transparenty nesmí chybět.

„Zúčastnil jsem se 12 ze 14 demonstrací. Už nemohu dál snášet tento prohnilý systém,“ řekl čtyřiačtyřicetiletý Christophe, který dnes na demonstraci přijel z departementu Yvelines u Paříže. „Podívejte na poslední příklad: (expremiér Alain) Juppé byl odsouzen, ale byl jmenován do ústavní rady,“ dodal zaměstnanec velké dopravní společnosti. Ústavní rada je nejvyšší soudní instituce ve Francii, dohlíží mimo jiné na ústavnost předpisů či regulérnost voleb.

V departementu Meurthe-et-Moselle na východě Francie se žluté vesty vrátily na kruhové objezdy, zejména v Pont-a-Mousson, Luneville či Essey-les-Nancy, přestože je policejní preferektura varovala, že nestrpí žádné omezování dopravy.

Ve Štrasburku se podle policie jediné demonstrace zúčastnilo 110 žlutých vest. Předchozí sobotu se úřady dopočítaly 51 400 demonstrantů, což svědčí o poklesu v posledních týdnech. Samo hnutí však toto oslabení popřelo a hlásilo 118 000 demonstrantů.

Po třech měsících od svého vzniku je hnutí nadále rozptýlené a ve veřejném mínění začíná převládat únava. Hnutí začalo protestem proti chystanému zdražení pohonných hmot loni 17. listopadu a získalo si širokou podporu veřejnosti. Ta se ale rozpadá: v průzkumu agentury Elabe, zveřejněném ve středu, poprvé většina Francouzů (56 procent) vyjádřila přání, aby demonstrace skončily.

I přes tyto známky mnoho členů hnutí se nechce vzdát. V Paříži se má demonstrovat po celý víkend, tedy i v neděli. Sobotní akce u Vítězného oblouku má podle výzev na facebooku co nejdéle blokovat tamní náměstí, kde se sbíhá tucet velkých dopravních tepen. V neděli se mají žluté vesty sejít na stejném místě k „ohlášenému a pokojnému“ pochodu“, který se má ubírat hlavně po levém břehu řeky.

Prefektura nevylučuje ani živelné protesty a slibuje důsledný postup v zájmu zajištění bezpečnosti v hlavním městě. „Násilné demonstrace musí přestat,“ apeloval tento týden prezident Macron, po jehož odstoupení demonstranti volají.

Demonstrovat se má v sobotu i v dalších baštách hnutí, v Bordeaux a Toulouse, jakož i v Marseille, Lyonu, Nantes či Lille.

Mezi vládou, snažící se propagovat širokou debatu o problémech země, a demonstranty, kteří kritizují podle nich fingované rozhovory, mezitím podle AFP pokračuje „dialog hluchých“. „To hnutí už nic nepožaduje,“ usoudil ve čtvrtek ministr vnitra Christophe Castaner. „Nevidím důvod, proč bychom měli přestat, nikdo nás neposlouchá,“ odvětila Chantal, mluvčí hnutí v Marseille.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE – ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz