30. prosince 2009 13:13, aktualizováno  16:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dodávka íránské policie srazila demonstranty. Druhý vůz je přejel

Íránská manifestace na podporu režimu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránská manifestace na podporu režimu | foto: ČTK

TEHERÁN Stovky tisíc Íránců se na výzvu vlády zúčastnily po celé zemi provládních manifestací, projevovaly nesouhlas s opozicí a žádaly potrestání jejích vůdců. Státní televize vysílala záběry z průvodů živě. Nepokoje v zemi totiž stále neustávají. Policisté podporovaní milicemi stupňují teror. CNN odvysílala amatérské video, na kterém jeden policejní vůz vjíždí do demonstrantů a následně další policejní dodávka přejíždí bezvládné tělo jednoho z protestujících.

Pochody se konají na výzvu vlády, duchovních, revolučních gard i velkých podniků, z nichž některé vypravily pro účastníky zvláštní autobusy.

"Musíte se omluvit, jinak s vámi bude naloženo jako s nepřáteli boha," řekl na adresu opozice na shromáždění v Teheránu duchovní Ahmad Alámolhoda. Íránská justice může takovéto osoby odsoudit i k trestu smrti.

Účastníci teheránské manifestace pálili americké a britské vlajky. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že se do ulic vydali také příznivci opozice. Provládní íránské kruhy reagují na nedělní opoziční demonstrace, jež byly pokračováním protestních akcí zahájených po červnových prezidentských volbách.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová dnes prohlásila, že ji šokuje, s jakou razancí Írán postupuje proti opozici. Velitel teheránské policie Esmaíl Ahmadí Moghaddam oznámil, že ve vazbě zůstává stále 300 osob z těch, jež byly v neděli zatčeny. Soudní řízení s nimi bude urychleno a postupovat se prý bude přísně. Policie byla podle něj dosud zdrženlivá, ale to se nyní změní. "Období tolerance skončilo. Zakročíme proti každému účastníku protestů," řekl.

Músáví už si nemůže ani zavolat
Mezi zatčenými je například sestra íránské nositelky Nobelovy ceny za mír Šírín Ebadíové nebo švagr neúspěšného kandidáta z červnových prezidentských voleb Míra Hosejna Músávího. Bezpečnost, která dosud poskytovala ochranu i opozičním politikům, prý přestala chránit dalšího neúspěšného kandidáta Mahdího Karrúbího. Jeho syn řekl, že bez strážců se otec nemůže pohybovat venku a je odsouzen k domácímu vězení.

Jeden z Músávího příznivců řekl, že také Músáví se ocitl ve velmi špatné situaci. "Nemůže chodit ven, jak se mu zlíbí, protože jeho strážci jsou členy revolučních gard. Nepoužívá telefon a i doma si s přítomnými dopisuje, protože je odposloucháván," řekl stanici BBC filmař Mohsen Machmalbaf, který žije v Paříži. Músávího synovec Saíd byl zastřelen při nedělních protestech. Podle Machmalbafa Saídovi týden předtím tajná policie několikrát denně telefonicky vyhrožovala.

V několika íránských městech dnes lidé připisovali krveprolití minulých dní Músávímu.

Na internetových stránkách se objevilo amatérské video, na němž je vidět brutalitu policejního zásahu proti nedělní demonstraci. Policejní automobily najíždějí na dav zahnaný do úzké ulice a jedno z nich přejíždí přes ležícího člověka, jemuž běží další osoba na pomoc. Jiný záběr zachycuje skupinu lidí přenášejících tělo mrtvé ženy, která údajně zahynula při střetu s milicemi. Záběry dostala americká televize CNN, která ale neručí za jejich autenticitu, protože na místě nemá stejně jako ostatní zahraniční sdělovací prostředky své reportéry.

Nepokojná situace v Íránu se projevuje i na ropném trhu. Cena ropy v úterý překonala 79 dolarů.

Americký deník The Washington Post dnes napsal, že americká vláda připravuje nové sankce proti těm složkám íránského vedení, které zabíjejí demonstranty. Podle listu chce zřejmě Washington tlačit na sankce třemi směry - v Radě bezpečnosti OSN, mezi zeměmi smýšlejícími podobně jako USA a taky bilaterálně. Akce v RB OSN prý budou vrcholit v únoru, kdy se předsednictví ujme sankcím nakloněná Francie.

ČTK, Lidovky.cz