8. září 2016 9:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dolní Manhattan se od 11. září 2001 změnil k nepoznání

Manhattan po 11. září. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manhattan po 11. září. | foto: Reuters

NEW YORK Patnáct let po útocích teroristů na newyorské Světové obchodní středisko se dolní část Manhattanu změnila k nepoznání. Revitalizace „ground zero“, zajištěná státními i soukromými investicemi v hodnotě 30 miliard dolarů (720 miliard korun), dala vyrůst nejen novému WTC, ale i dvěma obchodním střediskům, desítkám restaurací a novým hotelům s tisíci lůžek.

Zatímco před tragickým 11. zářím 2001 bylo na dolním Manhattanu v okolí WTC šest hotelů, nyní jich tam je podle agentury AP devětadvacet. Loni ubytovaly rekordních 14 milionů hostů. V místě bydlí 60.000 lidí, což je oproti roku 2001 trojnásobek.

Zatímco řada turistických lákadel, včetně vzpomínkového parku, je návštěvníkům otevřena zdarma, za mnoho jiných jsou turisté ochotni zaplatit poměrně vysoké částky. Vstupenka do muzea 11. září stojí 24 dolarů (580 korun), a přesto tamní expozici od jejího otevření v květnu 2014 navštívilo už 6,7 milionu lidí. Vyhlídka na vrcholku první věže WTC, která je přístupná za 34 dolarů (820 korun), přilákala za 15 měsíců od otevření tři miliony turistů. Sochu Svobody pro srovnání ročně navštíví zhruba čtyři miliony lidí.

Místo věží World Trade Center zbyly jen sloupy kouře.
V 9.03 narazilo druhé leradlo do druhé věže World Trade Center.

Oblast dolního Manhattanu byla před rokem 2001 kancelářskou čtvrtí, která žila od devíti ráno do pěti odpoledne. Její rytmus určovali obchodníci z Wall Streetu a úředníci z nedaleké newyorské radnice. V noci a o víkendech bylo na dolním Manhattanu mrtvo. S přestavbou po 11. září se všechno změnilo a jih Manhattanu ovládl čilý ruch.

Výstavba, kterou financuje stát a ochotně i privátní sektor, se přitom nezastavila. Z bloků domů kolem WTC trčí stavební jeřáby, ulice lemuje lešení a živou dopravu podbarvuje hluk stavebních strojů. Stavbaři v přílbách se tu vyskytují stejně často jako turisté.

Hlavním cílem návštěvníků dolního Manhattanu ale zůstává místo, kde před 15 lety letouny řízené teroristy změnily dvě věže WTC v trosky kouřícího betonu, pokroucené oceli a sutin. Centrální částí vzpomínkového parku jsou dva bazény, které stojí v místech základů zničených „dvojčat“. Bronzové desky v okolí nesou jména téměř 3000 obětí, které útok teroristů připravil o život.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.