Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Domácí vězení a sledování. Zvládá francouzská justice boj s kandidáty džihádu?

Svět

  15:00
PAŘÍŽ - Případ devatenáctiletého islamisty, který v úterý na severu Francie zavraždil katolického kněze, ačkoli byl sledován a odsouzen kvůli vazbám na teroristické hnutí, opět upozornil na problematiku justičních opatření vůči extremistům. Přes 550 podezřelých je pod soudním dohledem, do vazby však zamíří jen menšina z nich. Platí presumpce neviny, vysvětluje deník Le Monde.

Francouzská vlajka a růženec jako vyjádření úcty islamisty zavražděnému knězi Jacquesi Hamelovi. Jednoho z vrahů úřady dobře znaly, v době činu měl kvůli svým extremistickým aktivitám mít elektrický monitorovací náramek. Přesto zabíjel. foto: Reuters

Celkem 553 osob, které se právě vrátily z Iráku nebo Sýrie nebo se pokusily dostat do těchto zemí, je ve Francii pod soudním dohledem. Z toho 268 z nich je obviněno, 49 jich čeká na rozsudek a 71 jich už bylo odsouzeno, uvádí zpráva prokuratury v Paříži pro francouzský deník Le Monde.

Ve většině případů jsou osoby vracející se z Iráku nebo Sýrie do Francie obviněny ze „spojení se zločincem, který je napojen na nějakou teroristickou organizaci. Ale bohužel jen to, že někdo někde byl, nebo se o to pokusil, k obvinění z trestného činu nestačí,“ vysvětlil listu Pascale Loué-Williaume, národní tajemník Unie odborů pro justici (USM).

Prokázat úmysl

Postup je následující: vyšetřovatelé musejí nejdříve dokázat, že podezřelý projevil úmysl spojit se s teroristickou organizací. Až poté se mohou odvolat na konverzace (především na sociálních sítích) s příbuznými nebo s členy Islámského státu.

Vyšetřování pak dále pokračuje tím, že je nutné aktualizovat další důkazy, které umožní kvalifikovat trestný čin a následně z něj podezřelého obvinit. Podezřelá osoba musí dále vykazovat určité charakteristiky: například specifické rysy v chování, podniknuté cesty, rozhovory, finanční operace, nákup zbraní nebo hledání místa vhodného k útoku.

Rázná Paříž, opatrný Berlín. Francie a Německo se v boji s bezohledným násilím liší

Pokud zjištěné poznatky k obvinění nepostačují, zákon, jenž byl 3. června přijat k posílení boje ̈proti organizovanému zločinu, terorismu a jejich financování, ukládá podezřelému měsíc domácího vězení bez kontrol. Jestliže na konci měsíce nic nenasvědčuje tomu, že podezřelý pokračuje ve svých aktivitách, ochranné opatření skončí. Podezřelý však zůstává stále pod dohledem Rady vnitřní bezpečnosti ministerstva vnitra (DGSI).

Naopak pokud vyšetřování pokračuje, jsou dvě možnosti: soudní dohled nebo umístění do vazby. Stále ale platí princip presumpce neviny. „Uvěznění je tak spíše okrajovým opatřením,“ připomíná Pasacale Loué-Williaume z Unie odborů pro justici pro Le Monde.

Lidé nosí květiny a svíčky ke kostelu, dějišti útoku.
Pietní místo. Svíčky, kresby a květiny před radnicí v Saint-Etienne-du-Rouvray,...

Stupeň radikalizace a nebezpečnost

V souvislosti s terorismem je situace mírně odlišná. Z 268 obviněných, kteří odjeli nebo chtěli odjet do Iráku nebo do Sýrie, je jich 169 zadrženo a 99 z nich je pod soudním dohledem, uvádí prokuratura v Paříži.

Pokud jsou podezřelí v hledáčku justice, mohou být opatření více či méně striktní, například mohou být umístěni do domácího vězení, může jim být přidělen elektronický náramek, či jsou povinni se několikrát týdně hlásit na policejní stanici.

V současné době je sedm obviněných nebo čekajících na rozsudek v domácím vězení pod elektronickým dohledem.

Mezi hodnotící kritéria patří například i „stupeň radikalizace“ a „nebezpečnost“ podezřelého. Soudci zhodnocují šanci, jakou má dotyčný člověk na zapojení se do společnosti. „Jestli má nějaké trvalé bydliště, zdali vyrůstal ve zdravém rodinném prostředí a jestli má šanci si najít práci. Především je ale nutné mít dostatečnou záruku k tomu, abychom povolili podmínečné osvobození,“ popisuje úředník z Unie odborů pro justici.

Osvobozen navzdory námitce

Právě Adel Kermiche, který byl identifikován jako vrah otce Jacquesa Hamel v kostele v Saint-Etienne- du-Rouvray z úterý 26. července, všechny tyto podmínky splňoval.

Teroristé zavraždili kněze, jenž ‚obětoval život druhým‘. Donutili ho pokleknout

Ujistil vyšetřujícího soudce, že lituje své touhy odjet. Údajně si byl vědom svých chyb, byl odhodlán se zapojit do procesu začlenění se do společnosti a zdálo se, že jeho rodina mu poskytuje podporu a pomáhá mu v integraci.

I přes námitky prokurátora se odvolací komise rozhodla Adela Kermiche osvobodit. Dostal se do domácího vězení ke svým rodičům. Devatenáctiletý Kermich měl povoleno vycházet 8:30 až 12:30, právě v této době spáchal útok, jen pár stovek metrů od svého bydliště.

Autor: