Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU řeší opatření proti únikům peněz do daňových rájů. Reaguje na Paradise Papers

Svět

  17:40
BRUSEL - Připomínkami už odsouhlasených či nyní projednávaných kroků, které mají ztížit možnosti daňových úniků, v pondělí zástupci evropských institucí i členských zemí EU reagovali na novou obsáhlou sérii publikovaných dokumentů o daňových rájích.

Valdis Dombrovskis (uprostřed). foto: Reuters

Místopředseda Evropské komise pro euro a finanční stabilitu Valdis Dombrovskis uvedl, že nejnovější odhalení dodávají další význam trvající unijní snaze.

„Čekat, že svět se změní ještě před tím, než budou vůbec přijaté potřebné zákony, to by bylo přehnané očekávání,“ reagoval na sérii dokumentů označovanou jako Paradise Papers při příchodu na jednání ministrů financí eurozóny šéf schůzky Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Připomněl, že země EU už odsouhlasily dvě směrnice proti praní peněz a jednají například o černé listině ohledně nespolupracujících zemí či o dalším zlepšování nejrůznější výměny informací. Ministři financí by měli o těchto tématech opět hovořit už v úterý.

„Přišel čas černou listinu publikovat,“ prohlásil při příchodu na pondělní jednání ministrů financí eurozóny evropský komisař pro daně a rozpočet Pierre Moscovici. Podle jeho názoru by také za porušování daňových pravidel měly existovat „věrohodné sankce“.

Na pokračující práci, která by měla únikům peněz do daňových rájů zamezit, upozornil také Dombrovskis. „Jen to dokládá význam nynější práce komise,“ řekl Dombrovskis o rozsáhlé databázi uniklých finančních dokumentů, které podle Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) ukazují, jak vlivní a velmi bohatí lidé tajně investují obrovské sumy v daňových rájích.

V rájích má peníze i britská královna

Výjimkou není podle zjištění ICIJ ani soukromý majetek britské královny Alžběty II. Databáze obsahuje 13,4 milionu dokumentů, z nichž většina pochází od dvou velkých firem pohybujících se ve světě offshoreových financí. České centrum pro investigativní žurnalistiku uvedlo, že asi 12 060 dokumentů se přímo týká České republiky.

Kauza následuje po loňské aféře takzvaných Panamských dokumentů, které odhalují praktiky převádění peněz do daňových rájů. Právě po ní se EU začala opět daňovými úniky výrazně zabývat, v posledních týdnech komise přišla například s návrhem, který by měl řešit zdanění digitálních společností.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír v pondělí novinářům řekl, že každé podobné odhalení je hanbou pro evropskou civilizaci. „Na druhé straně je to realita. Peníze unikají tam, kde se jim to umožní,“ poznamenal. Podle jeho názoru jsou ale kroky, domluvené například i za nedávného slovenského předsednictví EU, cestou dobrým směrem. 

„Za ta léta se udělalo velmi mnoho,“ podotkl slovenský ministr s tím, že země si stále více uvědomují, že změna je nutná. „Dnes se to všechno odehrává před zraky daňových poplatníků v Evropě i jinde ve světě. Jsou to naše peníze,“ uzavřel.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat