24. května 2014 14:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Doněck a Luhansk podepsaly tajnou dohodu, spojily se v 'Nové Rusko'

Proruští vzbouřenci natahují ostnatý drát kolem vchodu vládní budovy v Doněcku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proruští vzbouřenci natahují ostnatý drát kolem vchodu vládní budovy v Doněcku. | foto: Reuters

DONĚCK Zástupci samozvaných "lidových republik" z východu Ukrajiny na utajeném místě v Doněcku podepsali dohodu o spojení a vytvoření státního útvaru "Nové Rusko". Oznámila to ukrajinská agentura URA-Inform Donbas. Dokument byl prý podepsán na okraj konference zástupců proruských organizací z jihu a východu Ukrajiny.

Vytvoření nového "státu" den před prvním kolem ukrajinských prezidentských voleb potvrdila ruská státní televize Rossija 24. Smlouvu o vytvoření Nového Ruska podepsali premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj a šéf parlamentu Luhanské republiky Alexej Karjakin.

Označení Nové Rusko pro východ a jih Ukrajiny zavedl do politického slovníku v jednom z nedávných projevů ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl, že "Novorossija" v carských dobách nebyla součástí Ukrajiny, předána byla Kyjevu až sovětskou vládou ve 20. století. Do Nového Ruska Kreml počítá Charkovskou, Luhanskou, Doněckou, Chersonskou, Mykolajivskou a Oděskou oblast.

Rozkol mezi proruskými vzbouřenci

Právě zástupci těchto oblastí se v sobotu do Doněcka sjeli a podle agentury Unian se k nim připojili i proruští aktivisté z Dněpropetrovské a Záporožské oblasti.

Podle ukrajinských médií smlouva o vzniku Nového Ruska není projevem sjednocení, ale spíš rozkolu mezi proruskými vzbouřenci. Souběžně se vznikem Nového Ruska byla totiž v Doněcku založena organizace Lidová fronta, která sdružuje zástupce konkurenční Koordinační rady ukrajinského jihovýchodu.

Za Doněckou lidovou republiku zakládající listinu Lidové fronty podepsal šéf tamního parlamentu Denis Pušilin, za Luhanskou "lidový gubernátor" Valerij Bolotov. Podpisy prý připojili i delegáti z Dněpropetrovska, Záporoží, Charkova, Mykolajiva, Chersonu a Oděsy.

Za Doněckou lidovou republiku zakládající listinu Lidové fronty podepsal šéf...

Doněcká lidová republika v sobotu podle ruských médií otevřela v Moskvě své první zahraniční "velvyslanectví". Podle prohlášení doněckých povstalců se samozvané republice už dostalo oficiálního uznání "řady ruských společenských a vlasteneckých organizací". Ambasáda prý už přijímá žádosti o vydání doněckého pasu.

Lidovky.cz, ČTK