14. září 2014 14:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Doněckem zní dělostřelecká palba, Kyjev obviňuje separatisty

Ukrajinský voják z praporu Azov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský voják z praporu Azov. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinská armáda obviňuje proruské povstalce na východě země z ohrožování mírového procesu. Navzdory příměří údajně zintenzivnili ostřelování pozic ukrajinských jednotek. Podle agentury AFP dnes bylo příměří opět porušeno ostřelováním doněckého letiště, které je, na rozdíl od samotného města, pod kontrolou ukrajinských vládních sil.

"Teroristické akty ohrožují mírový plán ukrajinského prezidenta" Petra Porošenka, řekl dnes armádní mluvčí Volodymyr Poljovyj, podle něhož vzbouřenci útočí na armádní kontrolní stanoviště.

PSALI JSME

Příměří mezi Kyjevem a proruskými povstalci trvá od 5. září, ale je narušováno četnými incidenty. Už v sobotu ukrajinská média hovořila o nejvážnějším porušení příměří poté, co se po celý den ozývaly exploze v okolí mezinárodního letiště v Doněcku. Podle kyjevské armády prostor ostřelovali povstalci.

Ukrajinský výsadkář na kole nedaleko Doněcku.

Ukrajinský výsadkář na kole nedaleko Doněcku.

Poljovyj dnes novinářům řekl, že ukrajinští vojáci v noci na dnešek odrazili útok asi 200 bojovníků na doněcké letiště. Na straně armády podle něj nebyly žádné oběti.

Od letiště byla podle AFP slyšet dělostřelecká palba i dnes ráno. V Doněcku samotném byly opakovaně ostřelovány dvě obytné čtvrti na severu města, informovala dnes místní radnice. Jde právě o tu část města, která je nejblíže letišti.

Zbraně pro Ukrajinu?

Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej dnes řekl, že některé země NATO začaly ukrajinským jednotkám dodávat zbraně. "Proces předávání běží," řekl Heletej televizní stanici 5. kanal, která patří ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi. O druhu zbraní a zemích původu ministr nesdělil podrobnosti.

Také ministr zahraničí Pavel Klimkin podle agentury DPA potvrdil, že se jedná o dodávkách zbraní. "A řeknu vám zcela upřímně, že jde o více než pět zemí. Je jich hodně," řekl Klimkin. "Některé země mají to, další zas ono. Je toho celá paleta," dodal Klimkin.

Ukrajinský výsadkář nedaleko Doněcku vyčkává na konec bombardování.

Ukrajinský výsadkář nedaleko Doněcku vyčkává na konec bombardování.

Porošenko už po návštěvě summitu NATO ve Walesu minulý týden překvapivě informoval o chystaných dodávkách zbraní. Jeho poradce Jurij Lucenko v té souvislosti jmenoval Polsko, Francii, Norsko, Itálii a USA. Tyto země ale plány na dodání zbraní Kyjevu popřely.

V napjaté atmosféře se USA a další státy NATO chystají v pondělí zahájit na Ukrajině manévry s účastí zhruba 1300 vojáků.

Lidovky.cz, ČTK