Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
14. května 2015 14:19, aktualizováno  14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Drama v africkém Burundi: po převratu zuří boj o hlavní město

Nepokoje v hlavním městě přerostly v otevřené boje mezi silami věrnými... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepokoje v hlavním městě přerostly v otevřené boje mezi silami věrnými... | foto: Reuters

BUJUMBURA Situace v Burundi, kde se ve středu část armády pokusila svrhnout prezidenta Pierra Nkurunzizu, zůstává podle agentury AFP nejasná. V hlavním městě Bujumbuře se ve čtvrtek střetli pučisté s vojáky loajálními hlavě státu. Mluvčí rebelů tvrdí, že jeho muži „kontrolují prakticky celé město“, zatímco podle náčelníka generálního štábu Primea Niyongaba se puč nezdařil a metropoli ovládají síly věrné prezidentovi.

Poslední zprávy hovoří o tom, že povstalci zahájili odpoledne další ofenzivu u sídla státního rozhlasu a televize v Bujumbuře a je prý slyšet střelba z těžkých zbraní.

Vojáci v ulicích hlavního města Bujumbura.
Hořící barikády v hlavním městě.

Sám Nkurunziza, jehož rozhodnutí ucházet se v červnových volbách o třetí mandát v řadě vyvolalo v zemi vlnu nepokojů, se v zemi nenachází a podle agentury Reuters není stále potvrzeno, kde je. Ve středu se nicméně zúčastnil setkání afrických vůdců v Tanzanii a podle zdroje z okolí tanzanského prezidenta je stále v Dáresalámu.

Nkurunziza ve čtvrtek pouze přes svůj účet na Twitteru a na svém webu vyzval obyvatele Burundi ke „klidu“.

U sídla státního rozhlasu a televize se dopoledne ozývala střelba z granátometů a raketometů. Podle AFP šlo o marný pokus pučistů dobýt budovu kontrolovanou proprezidentskými silami. Informace o další těžké střelbě přicházely i odpoledne, pučisté údajně zahájili další ofenzivu. 

Sesazení prezidenta, jehož třetí kandidatura je podle pučistů neústavní,...

Sesazení prezidenta, jehož třetí kandidatura je podle pučistů neústavní, oznámil generálmajor Godefroid Niyombare (na snímku) ve středu.

Sesazení prezidenta, jehož třetí kandidatura je podle pučistů neústavní, oznámil generálmajor Godefroid Niyombare ve středu. Obklopovalo ho při tom několik dalších vysoce postavených vojáků a policistů, včetně někdejšího ministra obrany.

Bouře kvůli porušení ústavy

Nkurunziza stanul v čele desetimilionového Burundi v roce 2005 po skončení 12 let trvající občanské války, která stála život asi 300 000 lidí. Znovu byl zvolen o pět let později. Třetí kandidaturou v řadě hlava státu podle odpůrců poruší ústavu, která dovoluje pouze dva mandáty za sebou. Příznivci Nkurunzizy ale tvrdí, že první pětiletý mandát se nepočítá, neboť prezidenta do úřadu tehdy vybrali zákonodárci, nikoli přímo voliči.

Do Rwandy a Konga už z obav před vypuknutím násilí uteklo v posledních týdnech více než 50 000 lidí. Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky Organizace spojených národů (UNHCR) by se kvůli současné situaci v zemi brzy mohlo mimo domov ocitnout až 300 000 obyvatel Burundi.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!