Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

"Dream team" Angely Merkelové

Svět

  15:02
BERLÍN/PRAHA - Vláda velké koalice pod vedením první (východo) německé kancléřky Angely Merkelové bude mít ve svém kabinetu ty největší hvězdy, které obě největší německé strany ve svých týmech mají.

Angela Merkelová foto: AFP

Potvrdila to včerejší nominace Křesťanských demokratů a sociálů (CDU/CSU), po níž je seznam jmen ministrů nové vlády kompletní. Sociální demokraté (SPD) totiž zveřejnily seznam svých šéfů resortů už minulý týden. "Velká koalice musí uspět," prohlásila Merkelová.

Podle německých politologů jsou obě dosud dominantní německé strany ve vážné krizi. Ve volbách se totiž poprvé od války ani nepřiblížily čtyřiceti procentům hlasů a pozorovatelé mluví o konci jejich éry ve spolkové politice.

I proto se zdá, že jak SPD, tak CDU/CSU berou vládu velké koalice velice vážně, a nikoli jako krátkodobé provizorium. Tomu odpovídá i sestava kabinetu, v níž jsou všechna největší jména obou stran. S jedinou výjimkou. Gerhardem Schröderem.

V nominaci CDU/CSU se proto objevil jak bavorský ministerský předseda a šéf CSU Edmund Stoiber, tak bývalý předseda CDU, předchůdce Merkelové, Wolfgang Schäuble.

Stoiberova pozice bude obtížná, protože bude muset jako šéf superministerstva průmyslu a výzkumu prosazovat svůj vliv vůči ministrovi financí Peeru Steinbrückovi a vicekancléři a ministru práce a sociálních věcí Franzi Münteferingovi. Na druhou stranu, Stoiber jako bavorský ministerský předseda má s takovýmto vyjednáváním praxi.

Jako šéf pravicovými zemskými premiéry ovládané Spolkové rady vyjednával Stoiber s rudo-zelenou vládou reformní kompromisy už v minulých letech. A soudě podle toho, že reformy nakonec přijaty byly a Německo udělalo krok kupředu, si vedl úspěšně.

Ve snaze uklidnit situaci uvnitř CDU se dostalo ve vládě i na Merkelové protivníky. Jedním je Franz Josef Jung, důvěrník hesenského premiéra a Merkelové vnitrostranického soupeře Rolanda Kocha. Naproti tomu Wolfgang Schäuble, který se po své demisi vynucené skandálem se stranickými financemi CDU vrací opět do nejvyšší politiky, představuje pro Merkelovou silnou oporu.

Jeho prvním velkým úkolem bude zajištění bezpečnosti mistrovství světa, které se v Německu koná už příští rok v létě. "Jistě bude schopen čelit velkým výzvám v oblasti vnitřní bezpečnosti. V boji proti terorismu a kriminalitě i při zajištění bezpečnosti na mistrovství světa ve fotbale jistě prokáže své schopnosti," citovaly agentury Merkelovou.

Na jisto šla kancléřka při výběru svého nejbližšího spolupracovníka, ministra-šéfa úřadu vlády. Stane se jím Thomas de Maiziére, který je bratrancem posledního východoněmeckého premiéra Lothara de Maiziére, u něhož Merkelová zahájila v roce 1990 politickou kariéru.
Merkelové vláda bude mít i dvě zvláštnosti. Bude v ní šest žen a tři posty obsadí východní Němci.

Složení nové německé vlády vzešlé z jednání mezi špičkami CDU/CSU a SPD
kancléřka Angela Merkelová (CDU)
šéf úřadu vlády Thomas de Maiziere (CDU)
vicekancléř Franz Müntefering (SPD) a ministr práce a sociálních věcí
ministr hospodářství a výzkumu Edmund Stoiber (CSU) 
ministr financí Peer Steinbrück (SPD)
ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier (SPD)
ministr vnitra Wolfgang Schäuble (CDU)
ministr obrany Franz Josef Jung (CDU)
ministryně vzdělání Annette Schavanová (CDU)
ministryně rodiny Ursula von der Leyenová (CDU)
ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová (SPD)
ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová (SPD)
ministr zemědělství Horst Seehofer (CSU)
ministr životní prostředí Sigmar Gabriel (SPD)
ministr dopravy a stavebnictví Wolfgang Tiefensee (SPD)
ministryně rozvojové pomoci Heidemarie Wieczorek-Zeulová (SPD)