Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V ruském Kirejevsku se zřítil ukrajinský dron naložený trhavinou, tvrdí Moskva

ilustrační snímek foto: Wikimedia

Ve středoruském městě Kirejevsk se zřítil průzkumný dron. Jednalo se o ukrajinský bezpilotní letoun Tu-141 Střiž naložený trhavinou, tvrdí agentura TASS s odkazem na informace úřadů.
  17:33aktualizováno  22:22

Ruské ministerstvo obrany později upřesnilo, že dron zneškodnila armáda. Mohutná exploze v centru města vzdáleném 220 kilometrů jižně od Moskvy vytvořila velký kráter, zranění utrpěli nejméně tři lidé, poškozené jsou podle TASS i obytné budovy.

Podle ministerstva obrany vyřadili Rusové z provozu navigační systém dronu. „Dron kvůli tomu přišel o navádění a zřítil se poblíž města Kirejevsk v Tulském regionu,“ stojí v prohlášení. Kyjev informace nijak nekomentoval.

Město Kirejevsk s 25 tisíci obyvateli leží asi 200 kilometrů jižně od Moskvy a 300 kilometrů od hranic s Ukrajinou. V Tulské oblasti se zřítil bezpilotní letoun bez identifikačních znaků také před týdnem, podobný incident byl z regionu hlášen i na začátku března.

Úřady v ruských regionech od začátku invaze na Ukrajinu pravidelně informují o zřícených či sestřelených dronech. Ukrajina se k útokům na ruském území nehlásí.

Tento týden gubernátor ruské Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz sdělil, že ukrajinské síly provedly dronový útok na překladiště ropy Novozybkov. Dronový útok ohlásilo i město Džankoj na poloostrově Krym.

Rusové předpokládají, že Ukrajinci pomocí upravených průzkumných dronů Striž podnikli loni v prosinci spektakulární útoky na letiště ruských strategických bombardérů používaných k útokům proti ukrajinským městům, přestože tyto letecké základny jsou vzdáleny stovky kilometrů od ukrajinských hranic.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...