Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Rusko: Druhého pilota sestřelené stíhačky zachránilo komando a syrští vojáci

Evropa

  9:30aktualizováno  10:11
PAŘÍŽ/MOSKVA - Jednoho ze dvou pilotů, kteří se katapultovali po úterním sestřelení svého letadla nad turecko-syrskou hranicí, zachránili syrští vojáci. Francouzské rozhlasové stanici Europe 1 to ve středu řekl ruský velvyslanec v Paříži Alexandr Orlov. Druhý pilot byl zastřelen ze země, když sestupoval padákem.

Ruský vojenský letoun typu Su-24 na archivním snímku z října 2015. foto: ČTK

„Jeden člen posádky byl zraněn palbou při seskoku padákem a na zemi ho islamisté brutálně zabili. Druhému se podařilo uniknout a podle poslední informace jej našli syrští vojáci a měl by být na cestě na ruskou leteckou základnu,“ prohlásil Orlov.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu potvrdil, že navigátor sestřeleného letadla je živ a zdráv a byl dopraven na ruskou leteckou základnu. Oba členové posádky se po zásahu letadla katapultovali, pilot byl ale zasažen palbou vedenou ze země a zahynul. Navigačního důstojníka podle agentury Interfax zachránilo speciální komando ruské armády a syrští vojáci.

Sestřelení stíhačky? Provokace, Rusové i Turci zkouší mantinely, míní expert

Ruský letoun sestřelili Turci, protože Rusové údajně nereagovali na varování, že se blíží do tureckého vzdušného prostoru. Rusko tvrdí, že se ruský stroj nad Turecko nedostal.

K záchraně pilotů ruská armáda poslala vrtulníky, z nichž jeden byl zasažen palbou ze země a o život přišel další ruský voják. Zbylou posádku sestřeleného vrtulníku se podařilo dostat do bezpečí.

Orlov rovněž oznámil, že Rusko je připraveno vytvořit s Francií, USA i Tureckem společné velení pro boj s Islámským státem v Sýrii.

Ruská odveta

Moskva v reakci na sestřelení svého válečného letounu ve středu oznámila, že Rusko rozmístí na letecké základně v Sýrii protiletadlový systém S-400. Ze základny Hmímím startují ruské stroje k náletům v Sýrii.

Rakety S-400 patří k nejmodernějším zbraním ruských ozbrojených sil, ve výzbroji jsou od roku 2007. Jejich operační dosah je až 400 kilometrů, zasáhnout mohou i rychle letící bojové letouny ve výšce až 30 kilometrů. Systém může likvidovat kromě leteckých sil protivníka i balistické rakety a střely s plochou dráhou letu.

Informaci o rozmístění ruských protiraket potvrdil i prezident Vladimir Putin, podle agentury TASS ale hovořil o starším typu S-300. Putin se při návštěvě uralského města Nižnij Tagil zároveň připojil k doporučení ruského ministerstva zahraničí, aby se ruští turisté cestám do Turecka vyhýbali. Turecko je podle statistik spolu s Egyptem a Kyprem nejoblíbenější destinací ruských turistů.

Hořící ruská stíhačka.
Záběr z videa získaného agenturou Reuters, které má zachycovat tělo jednoho z...

Ruský vůdce obvinil turecké vedení, že cílevědomě podporuje islamizaci své země. „To vytváří velmi nepříznivou atmosféru, kterou na první pohled není vidět,“ řekl Putin.

Ruský generální štáb už v úterý uvedl, že vypracovává dodatečná opatření k zajištění ruského letectva v Sýrii. Napříště budou ruské bombardéry a bitevníky operovat pouze pod krytím stíhaček. Kromě toho bude u syrského pobřeží operovat ruský křižník Moskva, který je vybaven protiletadlovými raketami Fort.

Ruské ministerstvo zahraničí si rovněž povolalo tureckého velvyslance, aby mu tlumočilo ostrý protest, o odvolání svého velvyslance prý ale v Ankaře „zatím“ neuvažuje. Ruská strana prý nejprve očekává vysvětlení tureckých úřadů.

Stopka Turkish Streamu?

Premiér Dmitrij Medveděv pohrozil, že Rusko může zastavit velké kooperační projekty. Medveděv upozornil, že vztahy mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí se vyostřily, „což nelze ospravedlnit žádnými zájmy, ani ochranou státních hranic“.

Informaci o možných důsledcích incidentu, získanou z informovaných ruských zdrojů, přinesl ruský list Kommersant. První obětí se podle listu může stát plynovod Turkish Stream, jímž má proudit ruský zemní plyn do Turecka a dál do Evropy. Ruský Gazprom začal plynovod připravovat okamžitě poté, co koncem loňského roku kvůli neshodám s Evropskou unií odstoupil od projektu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu a přivádět ruský plyn přes Černé moře na Balkán.

Podle Kommersantu je ohrožen i projekt výstavby jaderné elektrárny, kterou má v Turecku vybudovat ruská společnost Rosatom. Na rozdíl od plynovodu Turkish Stream je stavba elektrárny už smluvně stvrzena. Ohrožena je prý i plavba ruských lodí úžinami z Černého moře, i když podle mezinárodních dohod mohou být průlivy uzavřeny jen v případě války, které se Turecko přímo účastní. Uzavření průlivů Dardanely a Bospor by pro Moskvu bylo katastrofou, protože tudy prochází značná část ruského exportu z černomořských přístavů.

Turecko je podle Kommersantu po Německu druhým největším odběratelem ruského plynu, na dodávkách z Ruska závisí ze 60 procent. Zdroje ruského listu v Gazpromu možnost vypnutí dodávek do Turecka nepřipouštějí, protože ruský monopol by poškodil svou pověst spolehlivého dodavatele. „Embargo na dodávky do Turecka by v Evropské unii vyvolalo hysterickou reakci,“ citoval Kommersant ruské experty.

Zatím jedinou reakcí je rozhodnutí ruské zemědělské inspekce Rosselchoznadzor o zákazu dovozu drůbežího masa z produkce jednoho z tureckých podniků. Podle prohlášení ruských úřadů ale krok se sestřelením ruského letadla nijak nesouvisí.

Autor: