Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Putin provokuje na celém světě. Proto je dobře, že se Erdogan ohnal

Názory

  9:41
PRAHA - Ne, nechceme zlehčovat krizi na turecko-syrských hranicích. První výstřely velkých konfliktů bývají leckdy nenápadné. Ale jak pravil v úterý prezident Miloš Zeman při návštěvě Generálního štábu armády České republiky: „Bránit svoji vlast, tedy bránit hranice své vlasti, je první povinností každé národní armády“.

Vladimir Putin foto: REUTERS/Alexei Nikolskyi/SPUTNIK/KremlinReuters

Sestřelení ruské stíhačky vojsky státu NATO je malér. Zatím nemáme náznaky, že by

Moskva či Ankara chtěly konflikt eskalovat, leč občas se situace vyhrotí takříkajíc nezáměrně. A to by bylo zlé. Přesto může být tato krize k něčemu dobrá.

Rusko si zvyklo provokovat až příliš. Podobné incidenty lze registrovat takřka denně: ponorky na hranicích výsostných vod Spojeného království, bitevníky v bezprostřední blízkosti Aljašky, letadla i lodě na hranicích Litvy, Estonska, Lotyšska či Norska. V tomto smyslu je dobře, že se proti narušiteli někdo ohnal – a že spoušť nestiskli Evropané. Kdyby se střetly vojenské síly třeba v Pobaltí, na přímé hranici NATO a Ruska, bylo by mnohem hůře.

Pro strategické zájmy atlantického spojenectví je také lepší, když je Ankara na naší straně, než aby se s Moskvou spojovala proti Západu. A ne že by tu takové pokusy nebyly.

Po zničení civilního letadla nad Sinajem Rusko výrazně zintenzivnilo útoky na pozice IS, ale do té doby hrálo takřka výhradně hru na ochranu Asadova režimu. Turci zase bojují primárně s Kurdy, a to i s těmi v Sýrii. O Islámský stát jde oběma sice nikoli v poslední, ale určitě až v druhé řadě.

Teď se sultán i car v syrské partii krvavě srazili. Optimisté mohou doufat, že se napříště soustředí více na teroristy než na vzájemné přetlačování.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!