Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Povstalci nad Sýrií sestřelili ruský pátrací vrtulník, jeden mrtvý

USA

  14:31aktualizováno  19:13
DAMAŠEK - Syrští povstalci zničili ruský vrtulník, který pátral po pilotech ruského vojenského letounu sestřeleného Tureckem. Podle Kremlu jeden z příslušníků námořní pěchoty zemřel. Zbytku posádky se ale podařilo stroj včas opustit, oznámila syrská organizace na ochranu lidských práv SOHR.

Syrští povstalci a civilisté kráčí po zničených ulicích obléhaného Homsu. foto: Reuters

Podle agentury Reuters se k zničení vrtulníku přihlásila syrská povstalecká skupina, které dodaly Spojené státy rakety typu Tow. Její bojovníci zasáhli vrtulník protitankovou střelou, zatímco byl ve vzduchu. Poté jej zcela zničili na zemi další raketou. O jeho vyhození do povětří prý pořídili rebelové videozáznam.

Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán řekl, že ve vrtulníku bylo nejméně deset lidí. Všem se ale podařilo bezpečně opustit stroj, než jej povstalci zničili.

Mrtví piloti?

Podle Reuters povstalci z řad syrských Turkmenů předtím oznámili, že zastřelili oba piloty, kteří se katapultovali po zásahu letounu Su-24. Zabili je prý ještě ve vzduchu, když klesali s padáky k zemi.

Zeman: Turecký zásah proti ruské stíhačce byl příliš radikální, zhorší atmosféru

Turecký vládní zdroj naopak prohlásil, že piloti jsou podle všeho stále naživu a že turecká strana se nyní snaží vyjednat jejich propuštění ze strany povstalců. „Naše jednotky, které obdržely informaci, že jsou oba piloti naživu, se nyní snaží je bezpečně převzít od opozičních povstalců,“ sdělil zdroj agentuře Reuters.

Podle soukromé turecké agentury Dogan stříleli turkmenští povstalci na piloty v reakci na to, že letadlo krátce předtím, než bylo po vstupu do tureckého vzdušného prostoru sestřeleno, shodilo na území ovládané turkmenskými rebely pumu. Svědectví prý tureckým novinářům poskytl turkmenský zástupce velitele místní ozbrojené skupiny Alpaslan Çelik. Během rozhovoru stříleli jeho spolubojovníci za zády do vzduchu a provolávali: „Bůj je veliký“.

Ruské nálety

Rusko od září bombarduje sever a západ Sýrie v rámci syrského ozbrojeného konfliktu, a to na straně režimu prezidenta Bašára Asada, který označuje všechny ozbrojené odpůrce za teroristy. Moskva přitom čelí výtkám Západu, že útočí na všechny povstalce, nejen tedy na extremisty z organizace Islámský stát, ale i na rebely podporované západními státy. Turecko, které dnes o incidentu informovalo také OSN, už několik dní upozorňuje na to, že ruské bomby dopadají i na vesnice, v nichž žijí syrští Turkmeni.

Syrská státní agentura k sestřelení ruského letounu uvedla, že turecká vláda tak ukázala, že podporuje terorismus.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vyjádřil naději, že tento vážný incident nenaruší počínající mezinárodní vyjednávání o řešení syrského konfliktu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!