Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Turecko o sestřelení stíhačky: Bránili jsme sebe a své bratry

Svět

  13:07aktualizováno  19:10
ISTANBUL/MOSKVA - Turecko si nepřeje eskalaci napětí po sestřelení ruského letadla, hájilo jen svou vlastní bezpečnost a „práva našich bratří“ v Sýrii. Prohlásil to ve středu v Istanbulu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ruský stroj Su-24 se stal terčem tureckého útoku, když narušil turecký vzdušný prostor, ale dopadl na syrském území, řekl Erdogan. Některé části spadly i do Turecka a zranily dva lidi.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. foto: ČTK

„Včera (v úterý - pozn. ČTK) dva neznámé letouny narušily náš vzdušný prostor,“ popsal incident turecký prezident. „Během pěti minut dostaly deset varování. Jeden z nich se pak vrátil do Sýrie, druhý ale pokračoval v letu. Naše F-16 pak zahájily palbu a sestřelily ho. Až pak se ukázalo, že letoun patřil Ruské federaci. Některé části dopadly na turecké území a zranily dva naše občany,“ řekl Erdogan.

Alpaslan Celik, zástupce velitele Syrské turkmenské brigády (uprostřed), s...
Turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Americké bezpečnostní zdroje agentuře Reuters sdělily, že ruský letoun byl zasažen v syrském vzdušném prostoru po krátkém proniknutí nad Turecko. Washington se při svém hodnocení opírá o tepelnou stopu letícího stroje.

Turecko ale v dopisu Radě bezpečnosti OSN uvedlo, že ruský Su-24 sestřelilo ve svém vzdušném prostoru. Letadlo proniklo do hloubi více než dvou kilometrů a setrvalo tam 17 vteřin, uvádí turecký dopis.

Změňte kurz

Turecká armáda zveřejnila údajný zvukový záznam, podle kterého Turci varovali ruský bombardér před tím, než jej stíhačky sestřelily u hranic Turecka a Sýrie. Na nahrávce je podle agentury Reuters slyšet výzva ke změně kurzu letounu.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov ve středu novinářům řekl, že Rusko bude pokračovat v leteckých úderech proti organizaci Islámský stát (IS), a to i proti cílům umístěným v blízkosti syrsko-tureckých hranic. „Přivítali bychom, kdyby se teroristé a ozbrojenci drželi od tureckých hranic dál, ale bohužel se uchylují na syrské území při hranicích s Tureckem,“ řekl Peskov. „Ruské operace budou nepochybně pokračovat,“ dodal.

Peskov řekl, že mezi prezidenty Turecka a Ruska po úterním incidentu žádné kontakty nebyly. Na dotaz, jak nyní vypadá rusko-turecký dialog, Peskov odpověděl: „Nevypadá nijak, žádný teď není“.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu ve středu v Ankaře prohlásil, že jeho země ponechává otevřené komunikační kanály s Ruskem. Neuzavřela je prý ani po sestřelení ruského vojenského letadla.

Autor: