Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Dubaji startuje klimatická konference COP28. Začala minutou ticha za Gazu

Konference OSN o změně klimatu COP28 (30. listopadu 2023) foto: ČTK

Na výstavišti v Dubaji ve čtvrtek začala konference OSN o změně klimatu COP28. Dvoutýdennímu jednání téměř 200 zemí o dalším společném postupu proti změnám klimatu předsedá ministr průmyslu Spojených arabských emirátů a zároveň šéf státní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Účastníky konference vyzval ke změně smýšlení, rychlé shodě na programu konference a efektivní práci.
  12:48aktualizováno  13:14

„Není času nazbyt,“ prohlásil Džábir a na účastníky v zaplněném sále apeloval, že ačkoliv pocházejí z různých zemí, prostředí i generací, pojí je rozhodnutí nést část odpovědnosti za budoucnost. Svět je na křižovatce a cesta, po které jsme dosud šli, nás nedovede k cíli včas, řekl Džábir s odkazem na globální záměr zabránit růstu teploty.

Džábir pozici převzal od egyptského předsedy COP27 Samího Šukrího, který na úvod summitu v Dubaji vyzval k minutě ticha za „všechny civilisty, kteří zemřeli během probíhajícího konfliktu v Gaze“, uvedla agentura AFP.

Klimatická konference COP28 ve Spojených arabských emirátech, zemi s velkou produkcí ropy a zemního plynu, skončí do 12. prosince. Očekává se účast až 70 tisíc vyjednavačů a státních představitelů, zástupců nevládních organizací, ekologů a novinářů. Za Českou republiku se jednání zúčastní premiér Petr Fiala a ministr životního prostředí Petr Hladík.

Nejteplejší rok v dějinách

Letošní rok bude asi nejteplejší v dějinách, prosinec to neovlivní, lidstvo čekají další požáry a záplavy, varovala ve čtvrtek Světová meteorologická organizace (WMO). Znepokojivé klimatické trendy naznačují, že lidstvo čekají v budoucnu častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, dodala WMO ve zprávě.

Klimatičtí experti organizace, která je součástí OSN, předběžnou zprávu zveřejnili u příležitosti začátku konference COP28. Závěrečnou zprávu zveřejní až v první polovině příštího roku. „Skleníkové plyny jsou na rekordní úrovni. Světové teploty pokořily všechny rekordy. Hladina moře je na rekordní úrovni a antarktický ledovec nikdy neměl tak malou plochu,“ prohlásil šéf WMO Petteri Taalas.

Ten také varoval, že nejde jen o statistiky, ale lidstvu hrozí, že přijde o ledovce a hladina moře bude dál nebezpečně stoupat. Návrat ke klimatu 20. století je podle něj nemožný a je potřeba okamžitě jednat, aby se zabránilo hrozbě stále méně vstřícného prostředí v tomto i příštích stoletích.

Vědci varují, že schopnost lidstva omezit globální oteplování na zvládnutelnou úroveň se vzdaluje. Cílem pařížských klimatických dohod z roku 2015 bylo omezit globální oteplování na úroveň výrazně nižší než dva stupně Celsia ve srovnání s průměrnými hodnotami naměřenými v předindustriálním období mezi lety 1850 a 1900. Ideálem je nepřekonat hranici 1,5 stupně Celsia. Letos na konci září už ale byla teplota o 1,4 stupně vyšší než průměr předindustriální éry.

Autoři: ,