Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důstojníci chtěli vyzkoušet vojáka na stráži. Ten jednoho zastřelil

Svět

  8:43
BIŠKEK - Příslušník elitní jednotky v středoasijském Kyrgyzstánu začal v noci na pondělí střílet po svých druzích, jednoho zabil a druhého těžce zranil. Podrobnosti nočního incidentu se ještě vyjasňují, z prvních zpráv však vyplývá, že dva seržanti se zřejmě rozhodli z cvičných důvodů „přepadnout“ strážného, který proti útočníkům použil zbraň.

Voják stojící na stráži - ilustrační foto foto: Reuters

„Muž, který začal střílet, byl ve stráži a podle předběžných zjištění použil zbraň oprávněně,“ řekl agentuře TASS mluvčí kyrgyzské Národní gardy.

Strážného napadli dva seržanti ze stejné elitní jednotky Panter, z nichž jeden byl zabit na místě, druhý bojuje o život na jednotce intenzivní péče po zásahu třemi kulkami.

Zabitý seržant podle mluvčího patřil k nejlepším vojákům jednotky a právě on měl na starosti bojový výcvik.

U egyptských pyramid útočníci zastřelili čtyři příslušníky bezpečnostních složek

Panter je součástí Národní gardy, dříve označované za vojsko ministerstva vnitra, nyní ale podřízené generálnímu štábu. Garda podle dostupných údajů čítá asi 3000 mužů, zatímco v armádě slouží okolo 12.000 vojáků. V jednotce Panter je okolo 800 výsadkářů.

Kyrgyzstán je chudá země s šesti miliony obyvatel, ale v roce 1998 jako první z někdejších středoasijských sovětských republik vstoupila do Světové obchodní organizace (WTO), čímž se stala i regionálním střediskem obchodu s Čínou. Letos v létě se stala pátým členem Euroasijské hospodářské unie (EAHU), spojující již Rusko, Arménii, Bělorusko a Kazachstán. Země opírá svou obrannou strategii o těsnou spolupráci s Ruskem, které má nedaleko Biškeku velkou leteckou základnu.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat