Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

"Džihád, narozen 11. září". Nápis na triku není zločin, rozhodli Francouzi

Svět

  14:46
PAŘÍŽ - Matka tříletého chlapce, která jej do školy oblékla do provokativního trička s nápisy "Jsem bomba" a "Džihád, narozen 11. září", vyvázla bez trestu. Hrozilo jí až pět let vězení.

Letadlo United Airlines let číslo 175 právě narazilo do jižní věže. foto: Reuters

Bouchra Bagourová i její bratr Zeyad nakonec od soudu v Avignonu vyvázli bez trestu, nicméně ve sledovaném případě museli zevrubně vysvětlit, proč dítěti loni v září triko oblékli. Kvůli provokativnímu nápisu totiž čelili obvinění ze schvalování terorismu, za což podle zákona hrozí peněžitá pokuta a až pětiletý pobyt ve vězení.

Žalobci ovšem nakonec neprokázali, že triko jednoznačně propagovalo terorismus. Bagourová sice přiznala, že poslat syna do školky v takovém tričku nebylo taktní, nechtěla však prý nikoho provokovat.

Žádná souvislost
Dítě se totiž jmenuje Džihád a narodilo se 11. září. Matka se proto bránila, že nápis vůbec neměl souvislost s útoky ve Spojených státech z roku 2001, a tudíž nepropagoval ani nebránil terorismus.  

"Těší mě, že došlo k právně zdůvodněnému rozhodnutí, které by mělo ukončit tuto nešťastnou aféru," řekl právník obžalované Gaele Guenoun. Spokojený odcházel ze soudní síně také chlapcův strýc Zeyad, jenž se provinil nákupem zmiňovaného trika.

Poražená strana byla pochopitelně verdiktem i matčiným chováním pobouřena. Starosta města, v němž malý Džihád navštěvoval školku, Thierry Lagneau prohlásil, že rozsudek neodráží postoj místní komunity. "Působí dojmem, že všechno je povoleno," postěžoval si serveru .

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat