Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Po útoku žraloka v Hurghadě zemřela další žena, úřady zavřely část pobřeží

Turistku v Hurghadě napadl žralok. Zemřela v sanitce. (1. července 2022) foto: www.twitter.com/tagabhishek

Egyptské úřady v neděli upřesnily, že při útoku žraloka v Hurghadě zemřely v pátek dvě ženy. Zatím byl známý případ osmašedesátileté Rakušanky, kterou se ani v nemocnici nepodařilo zachránit. Národnost druhé oběti není známá, stejně tak není jasné, zda obě pokousal stejný žralok. Úřady v sobotu zavřely část pobřeží Rudého moře. Nepřístupné bude tři dny.
  11:00aktualizováno  16:37

Informaci egyptského ministerstva životního prostředí, že při útoku žraloka v Hurghadě zemřela ještě jedna žena, potvrdilo rakouské ministerstvo zahraničí, podle kterého však nejde o Rakušanku. Podrobnosti o druhém smrtelném útoku egyptské úřady nezveřejnily.

Není ani jasné, zda šlo o stejného žraloka. Obě ženy však predátor napadl v pátek, přibližně 500 metrů od sebe, uvedl rakouský zpravodajský portál Oe24.

Podle úřadu guvernéra provincie Rudé moře byla oblast uzavřena v sobotu. Guvernér zakázal všechny aktivity u moře, včetně potápění, šnorchlování, windsurfingu a kitesurfingu. Do vod u Hurghady nesmějí vplouvat ani rybářské lodě.

Žralok, který zaútočil na Rakušanku, měl podle místních médií zhruba dva metry, ženě ukousl ruku a nohu v zátoce jižně od Hurghady. Podle rakouského bulvárního listu Kronen Zeitung plavala v době napadení v oblasti vyhrazené pro plavce a ohraničené bójemi, na nohou měla plavecké ploutve.

Pobřeží v egyptské Hurghadě (28. ledna 2022)

Video záběry jednoho z turistů ukazují, jak se žena zvířeti brání pomocí ploutví. Vyděšení přihlížející se snažili zvíře odlákat, nikdo však nepřiskočil, aby jí pomohl. Těžce zraněné ženě se následně podařilo doplavat na pláž, kde se jí ihned ujali záchranáři. Při převozu do nemocnice však zemřela v sanitce, pravděpodobně na zástavu srdce. Pokusy o resuscitaci byly neúspěšné.

V Egyptě jsou přitom případy napadení žralokem spíše výjimečné. V Rudém moři, u kterého leží i letovisko Hurghada, žije více než čtyřicet druhů žraloků. Někteří z nich mohou způsobit i smrtelná zranění.

Například v říjnu 2020 připravil žralok u egyptského letoviska Šarm aš-Šajch o ruku dvanáctiletého ukrajinského turistu, egyptského průvodce pak o nohu. V roce 2018 zemřel v egyptském letovisku Marsá Alam po napadení žralokem český turista.

Egyptská letoviska u Rudého moře, včetně Hurghady a Šarm aš-Šajchu, patří k hlavním plážovým destinacím v zemi. Oblíbili si je především evropští turisté včetně českých. Potápěče lákají strmé srázy korálových útesů přímo u pobřeží, které ukazují bohatý a pestrý podmořský život.

V Egyptě je asi 10 tisíc Čechů, v Hurghadě stovky

V Hurghadě je nyní na dovolené několik set Čechů, řekl v České televizi (ČT) místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. „Pokud se bude týkat zákaz pouze Hurghady anebo její části, tak se to bude dotýkat několika set Čechů,“ uvedl v ČT Papež.

Panika mezi turisty podle něj v letovisku není. V celém Egyptě je nyní až 10 000 turistů z Česka, dodal.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat