Egyptský prezident Husní Mubarak se dnes v noci SEČ poprvé po čtyřech dnech nepokojů a násilností, které si v zemi vyžádaly nejméně 18 mrtvých a přes 1000 zraněných, obrátil na Egypťany v televizním projevu. Oznámil jim, že vyzval vládu k rezignaci, a slíbil demokratické reformy.
Americký prezident Barack Obama vyzval Mubaraka, aby podnikl konkrétní opatření ve prospěch politických reforem, aby splnil své sliby a aby se neuchyloval k násilí vůči demonstrantům nepřátelským jeho režimu.
"Chci jasně apelovat na egyptské úřady, aby se zdržely použití síly proti pokojným demonstrantům," řekl Obama poté, co s Mubarakem asi půl hodiny telefonicky hovořil.
Zdržený letNepokoje také zdržely odlet letadla z ČSA na pravidelné lince z Prahy do Káhiry. Původně mělo letět už v noci na sobotu, cestující ale nakonec odletěli až ráno po 8:00. Aerolinky jim mezitím zajistily ubytování v hotelu. Ministerstvo zahraničních věcí v pátek večer doporučilo českým občanům zvážit za současné situace nutnost cestování do země. "Včerejší pravidelná linka, která musela být z důvodu nočního zákazu vycházení v Káhiře přesunuta na ráno, odstartovala dnes krátce po osmé hodině," uvedla mluvčí ČSA. |
Obama naznačil, že požádal egyptského prezidenta, aby splnil sliby, které Egypťanům dal ve svém televizním projevu. "Řekl jsem mu, že má odpovědnost dát smysl svým slovům. Řekl jsem mu, aby podnikl konkrétní opatření ke splnění jeho slibů," dodal Obama.
Tanky v ulicích
V Egyptě v pátek pokračovaly nejmasovější protivládní protesty za posledních třicet let. Po modlitbách se desítky tisíc shromážděných lidí střetly s policií.
Vláda proti nim povolala armádu a do ulic vyjely tanky. V přístavním městě Suezu byl zastřelen jeden z demonstrantů. Mluvčí egypského parlamentu sdělil egypské satelitní televizi, že bude v krátké době oznámena 'důležitá věc'. Učinil tak ve chvíli, kdy protestující požadují odstoupení prezidenta.
Před půlnocí našeho času oznámil prezident Mubarak, že nařídil vládě, aby odstoupila. V sobotu prý chce jmenovat vládu novou.
V čele opozice Baradej
Opoziční politik Muhammad Baradej, který se v pátek postavil do čela protestů, je podle neoficiálních zpráv držen v domácím vězení. V Egyptě je ochromena internetová síť a proti demonstrantům byla vedle policie vyslána i armáda. Vpodvečer byla z Káhiry hlášena střelba. Nejsou informace, že by násilnosti mířily proti cizincům.
Čtěte také: |
OBĚTI DEMONSTRACEProtivládní protesty v Káhiře a v Suezu si podle agentury Reuters vyžádaly nejméně 18 mrtvých a 1115 zraněných. |
Poprvé během současných protestů byla proti demonstrantům nasazena i armáda. Do ulic Káhiry a Suezu vyjely tanky. V centru hlavního města se po 18:00 místního času, tedy po začátku zákazu nočního vycházení, podle agentury Reuters ozývala střelba. Výstřely bylo slyšet mimo jiné v blízkosti parlamentu.
Stejně jako v minulých dnech i dnešní demonstrace v Egyptě organizovala opozice prostřednictvím internetových sociálních sítí Twitter a Facebook. V zemi byl ale omezen přístup na internet a byly zablokovány také některé služby mobilních operátorů.
Dva týdny nepokojů v Egyptě21. ledna - Na pět stoupl podle oznámení egyptské policie počet lidí, kteří se v zemi pokusili upálit; dva dělníci tak učinili na protest proti chystaným změnám v textilní továrně v governorátu Minúfíja, kde pracovali. 25. ledna - Dva demonstranti a jeden policista přišli o život při bezprecedentních protivládních protestech: v Káhiře, kde zasáhla policie i slzným plynem a vodními děly, demonstrovalo v různých čtvrtích asi 15.000 lidí, další tisíce osob protestovaly na jiným místech země. 26. ledna - Do ulic největších egyptských měst opět vyrazily tisíce lidí přesto, že úřady protivládní protesty zakázaly. Policista a demonstrant zemřeli při střetech v centru metropole, v Suezu zemřel na následky dřívějšího zranění pětačtyřicetiletý muž. Několik stovek lidí bylo zraněno. V Suezu demonstranti zapálili vládní budovu. Nejméně 500 lidí bylo zatčeno. 27. ledna - K násilným protestům došlo převážně mimo hlavní město; asi 600 lidí se střetlo s policií ve městě Ismáílíja ve východoegyptském regionu Severní Sinaj, kde byl zastřelen jeden z demonstrantů. Do Egypta se vrátil bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej, nejvýraznější opoziční egyptský politik a nositel Nobelovy ceny za mír. 28. ledna - V Káhiře opět násilně demonstrovaly tisíce lidí, proti nimž tvrdě zasáhla policie; poprvé úřady nasadily i armádu. Do čela protestů se postavil Muhammad Baradej, který se vzápětí ocitl v domácím vězení. V zemi byla ochromena internetová síť, kterou využívali organizátoři protestů. V Káhiře, Suezu a Alexandrii prezident vyhlásil zákaz nočního vycházení. |