Proces s bývalým egyptským prezidentem Husním Mubárakem se uskuteční v sále pro šest set lidí a přímým přenosem jej bude vysílat
Rezidence za desítky milionůMubárak sobě a svým synům zajistil výhody a majetek včetně velkého paláce a čtyř rezidencí v letovisku Šarm aš-Šajch, jejichž hodnotu státní zástupce odhadl na 40 milionů egyptských liber (asi 113 milionů korun). |
Třiaosmdesátiletý Mubárak setrvával od dubna v luxusní nemocnici v Šarm aš-Šajchu u Rudého moře, kde byl po prvním výslechu hospitalizován kvůli bolesti na prsou. Mimo to trpí rakovinou v pokročilém stadiu a stěžuje si i na další nemoci. Před časem se dokonce spekulovalo o tom, že je v kómatu, to však nemocnice popřela.
Minulý týden pak Mubárak odmítal jíst tuhou stravu a lékaři konstatovali, že je velmi vyhublý a zesláblý. V neděli ve státním rozhlase prohlásili, že jeho zdravotní stav je "uspokojivý", horší je to
850 mrtvýchZa 18 dnů nepokojů na přelomu ledna a února přišlo o život asi 850 lidí a 6000 osob utrpělo zranění. V prvních dnech povstání policie proti demonstrantům použila ostré náboje, gumové projektily a slzný plyn. |
Mnozí Egypťané mají za to, že Mubárak jen simuluje potíže, aby se vyhnul spravedlnosti. V zemi stále panuje neklid, pokračují protesty. Lidé nejsou spokojeni s vládou armády a stěžují si, že reformy probíhají příliš pomalu.
Navíc jsou přesvědčeni o tom, že vedoucí představitelé jsou spolčeni s Mubárakem. "Nedělají nic pro lidi. Spolupracují s Mubárakem. Neublíží mu, na to přísahám," citovala agentura Reuters Safu Muhammadovou ze Suezu, kde začátkem roku probíhaly jedny z nejdramatičtějších demonstrací.
Proto je pro obyvatele Egypta dnešní den tak důležitý. Jejich touhu vidět nenáviděného vůdce na pranýři chtějí plně uspokojit organizátoři soudního stání.
ČTĚTE TAKÉ: |
To se podle zahraničních médií uskuteční v sále pro šest set lidí, v přímém přenosu by ho pak měla přenášet egyptská státní televize.
Vojáci vládnou dálEgyptu od Mubarakova odchodu 11. února vládne Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF) vedená Husajnem Tantávím, který za Mubarakova režimu 20 let vykonával funkci ministra obrany. |
Z čeho je bývalý prezident obžalován? Mimo jiné se má spolu s dalšími policejními činiteli zodpovídat z násilí páchaného na demonstrantech během osmnáctidenních nepokojů na přelomu ledna a února, při kterých přišly o život stovky lidí.
K dalším prohřeškům patří zneužívání funkce k hromadění obrovského majetku či rozsáhlá korupce. V nejkrajnějším případě mu hrozí trest smrti. Jeho synové Gamál a Alá jsou rovněž stíháni kvůli korupci. V nepřítomnosti bude souzen exministr vnitra Habíb Adlí, kterému se podařilo uprchnout do Španělska.
Podle politologa Mustafy Sajjáda je proces s mnohaletým vládcem Egypta také významným poselstvím k dalším zemím v regionu. "Je to varování pro všechny arabské vůdce, kteří používají stejné metody jako Mubárak, aby se bránili lidovému povstání. Protože jestli neuspějí, budou čelit stejnému osudu jako on," řekl agentuře Reuters.