Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Egyptský Indiana Jones už nebude vládcem pyramid

Svět

  11:46
KÁHIRA/PRAHA - Muž s opálenou tváří, oblečený do tmavé džínové košile, na hlavě neodmyslitelný klobouk ve stylu Indiany Jonese. Za ním pyramidy. Tak zná odborný i laický svět egyptologa Zahího Haváse.

Zahí Havás

Před pár dny se uzavřela jeho politická dráha. Kvůli porevolučním změnám ve vládě musel odejít z čela ministerstva pro starověké památky. Tvrdí, že se vzdal veškerých veřejných funkcí a chce se plně věnovat výzkumu.

Ředitel egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás v hrobce

Egypťané ho znali z pravidelných tiskových konferencí, kde představoval nové faraonské objevy. Za svou letitou kariéru si systematicky vybudoval image dobrodruha a "ochránce" egyptských památek. V jednom z rozhovorů dokonce prohlásil, že ho americký producent slavné filmové série George Lucas osobně navštívil, aby se setkal s "pravým Indianou Jonesem". Na to konto Havás založil vlastní módní řadu, jejíž ozdobou se staly právě pověstné klobouky. Zejména v Americe se Havás stal celebritou díky televiznímu seriálu Chasing Mummies (Pronásledování mumií) a spolupráci s National Geographic.

Pro zvětšení klikněte na obrázekZahí Havás skončil jako ministr pro starověké památky - grafika

"Zahího jsem znal od doby, kdy byl ještě mladým neznámým inspektorem," vzpomíná pro LN přední český egyptolog Miroslav Verner. "Měl jsem s ním osobní vztahy velmi pěkné, korektní. Našemu českému týmu pomáhal zdarma získávat různá povolení na filmování," dodává.

"Udělal nesmírně mnoho pro popularizaci Egypta v zahraničí, pro ochranu a rekonstrukci egyptských památek i pro zpřístupnění archeologických lokalit pro mezinárodní turismus," zdůrazňuje.
Havás je však zejména na domácí půdě přijímán značně rozporuplně. Některým archeologům vadí právě jeho přehnaná mediální publicita. Jak také připomíná i sám Verner, v poslední době byl Havás stále častěji kritizován svými mladšími kolegy, že pod svým jménem zveřejňoval a publikoval objevy, o které se de facto zasloužili oni sami.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat