21. června 2014 10:17, aktualizováno  12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Egyptský soud potvrdil tresty smrti nad téměř 200 islamisty

Příznivci odsouzených členů Muslimského bratrstva (Káhira, 28. dubna 2014). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příznivci odsouzených členů Muslimského bratrstva (Káhira, 28. dubna 2014). | foto: Reuters

MÍNJA Egyptský soud dnes potvrdil tresty smrti nad téměř 200 islamisty za jejich účast na loňském protestu, při němž zemřel jeden policista. Demonstranti patřili k Muslimskému bratrstvu, které je nyní řazeno k teroristickým organizacím. Odsouzení se mohou proti rozsudku odvolat.

Mezi 197 odsouzenými je i vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí. Soud dnes znovu rozhodoval v případu, v němž bylo hromadně a ve velmi krátkém procesu v dubnu k smrti odsouzeno původně více než 680 lidí. Rozsudky pak byly postoupeny velkému muftímu, který se musí podle egyptského práva v případě nejvyšších trestů vyjádřit. Soud pak verdikt znovu posuzuje na základě muftího názoru.

Podle zástupce týmu obhájců dnes byly potvrzeny rozsudky smrti nad 183 osobami, čtyři lidé byli posláni do vězení na doživotí a zbylí byli osvobozeni. Absurditu verdiktu zdroj AP dokládá tím, že mezi odsouzenci na smrt jsou i slepec nebo vyznavač koptské církve, tedy osoby, které by těžko přišly na akci islamistů.

Proces začal v březnu a právníci tehdy soud bojkotovali. Přítomno bylo jen 110 obžalovaných, ostatní byli souzeni v nepřítomnosti. Rozsudky vynesené bez přítomnosti obžalovaných jsou v Egyptě automaticky zrušeny, jestliže se dotyčná osoba vydá úřadům. Proces se pak opakuje.

Badího druhý proces

Tentýž soud v Mínji už v březnu vynesl za účast na stejné demonstraci rozsudek smrti nad 529 jinými lidmi. V podobném řízení pak v dubnu tresty potvrdil pro 37 osob. Oba procesy týkající se téže kauzy a více než 1000 lidí vyvolaly kritiku v Egyptě i ve světě.

Badí je k smrti odsouzen už v jiném procesu. Muslimské bratrstvo vyhrálo volby po svržení někdejšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 a do loňska Egyptu vládlo. Po vojenském puči, který k moci vynesl současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího, bylo zakázáno jako teroristická organizace.

Dějištěm protestu, o nějž šlo v nynějším procesu, bylo města Mínja. Loni 14. srpna tam demonstrovaly stovky lidí, vtrhly na policejní stanici a jeden policista při potyčkách zemřel. Tentýž den se ale konaly velké protesty po celé zemi a v Káhiře při nich zahynuly desítky lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz