Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

EK: Bulhaři a Rumuni musí být aktivnější

Svět

  17:23
Štrasburk/Brusel - Evropská komise navrhla odložit doporučení o vstupu Bulharska a Rumunska do EU až na podzim. Za nejproblematičtější označila oblast vnitra a spravedlnosti, zejména korupci a stav soudnictví. Rumunský premiér Calin Popescu Tariceanu označil toto rozhodnutí za objektivní a korektní.

Evropská unie foto: Lidové noviny

Komise se domnívá, že Bulharsko a Rumunsko by měly být připraveny na členství k 1. lednu 2007 za podmínky, že v příštích několika měsících vyřeší řadu specifických problémů," prohlásil předseda EK José Barroso. Evropská komise předloží toto doporučení členským státům na červnovém summitu. Barroso dodal, že EK se k této věci vrátí nejpozději začátkem
října.

EK svým "ano, ale..." poslala pozitivní signál do Sofie i Bukurešti, ale zároveň je burcuje k další aktivitě. Neodstranila definitivně hrozbu, že na přelomu září a října dospěje k negativnímu závěru, což jí umožní nadále tlačit hlavně na Bulharsko, vůči němuž má podstatnější výhrady. Zároveň naznačila, že když budou nejkřiklavější nedostatky odstraněny, nebude trestat tři měsíce před očekávaným vstupem.

"Komise posoudí, zda lze termín 1. ledna 2007 dodržet. Je to zvládnutelné, ale je na nich, aby učinili rozhodné kroky," řekl Barroso. Zároveň vyzval unii, aby také dostála svým závazkům; zvláště požádal členské státy, které ještě neratifikovaly přístupovou smlouvu, aby tak učinily. Bulharsku EK vyčetla šest "oblastí závažného znepokojení", mezi nimiž
vystupují požadavky "jasných výsledků při vyšetřování a trestání sítí organizovaného zločinu" a "účinnějšího boje proti podvodům a korupci", stejně jako "intenzivnější aplikace předpisů proti praní špinavých peněz".

Rumunsko se takto zásadních výtek nedočkalo. Obě země musejí podle EK ještě zavést systém správy a kontroly zemědělských dotací, aplikovat předpisy EU ve veterinární a potravinové oblasti a zlepšit ostrahu hranic. Rumunsko ještě nemá platební agenturu pro správu peněz z EU a Bulharsku chybí účinný kontrolní systém pro tyto finance. Toto
však jsou spíše technické problémy srovnatelné s výtkami, jaké před rokem 2004 slýchali tehdejší kandidáti včetně ČR, nikoli zásadní politické výhrady.

"Ve všech těchto věcech očekáváme, že Bulharsko a Rumunsko učiní okamžitě nápravná opatření. Nemůžeme dopustit, aby pravidla klubu nebyla dodržována," řekl Barroso. Oznámil, že komisař pro rozšíření Olli Rehn se vydá ještě dnes do Sofie a Bukurešti, aby tam doporučení EK vysvětlil.

Nebylo to snadné rozhodování a z kolegia komise přicházely zprávy o tříbení názorů - například Vladimír Špidla, Ján Figeľ či Ital Franco Frattini by byli přivítali rychlé přijetí, Rakušanka Benita Ferrerová-Waldnerová nebo Lucemburčanka Viviane Redingová byly prý pro odklad o rok. Komisař Rehn měl pro kompromisní variantu podporu předsedy Barrosa.

 EK tedy na přelomu září a října řekne, nakolik Bulhaři a Rumuni splnili poslední úkoly. Pokud shledá pokrok uspokojivým natolik, že nenavrhne odklad vstupu, bude případné problémy hojit aplikací ochranných opatření, která mohou být podle přístupové smlouvy tvrdší, než s jakými se počítalo při minulém rozšíření. Tato technická omezení, jež mohou vyloučit tu kterou zemi z výsečí jednotného trhu nebo ji připravit o část peněz z Bruselu, však sotva
zastaví mafiánské zlozvyky.

"Právě organizovaný zločin nebo praní špinavých peněz mohou mít při plném otevření negativní dopady ve zbytku EU," soudí De Wael. Nesouhlasí zcela s EK, že Bulharsko představuje větší problém než Rumunsko. "Rumunům se podařilo udělat v poslední době lepší dojem, ale situace v této sféře je v obou zemích velmi podobná," řekl.
Autoři: ,