Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Francie omezí kvůli šíření koronaviru pohyb obyvatel. ‚Jsme ve zdravotní válce,‘ řekl Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci v Mylhúzách. foto: Reuters

Paříž - Francie od úterního poledne omezí kvůli šíření nového typu koronaviru pohyb obyvatel na veřejnosti. V televizním projevu z Elysejského paláce to v pondělí oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Druhé kolo místních voleb plánované na neděli se odkládá.
  13:23aktualizováno  23:06

Od úterního poledne se podle Macrona rovněž na 30 dní uzavřou vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu. Francie má již více než 6600 potvrzených případů nákazy koronavirem a 148 mrtvých.

„Jsme ve válce, jsme ve zdravotní válce,“ uvedl Macron. „Jistě, nebojujeme proti armádě, ani proti jinému národu. Ale nepřítel tu je, neviditelný, nepolapitelný. A postupuje,“ dodal francouzský prezident. Zdůraznil ale, že Francie válku vyhraje.

Macron oznámil, že od úterního poledne budou moci obyvatelé Francie opouštět své domovy jen v nejnutnějších případech. Podle něj jsou takovými případy nákupy potravin a léků, cesta do práce či návštěva lékaře. Za určitých podmínek bude možné i sportovat.

Omezení pohybu obyvatel bude podle Macrona v platnosti nejméně patnáct dní. Podobná opatření už v minulých dnech přijaly Itálie, Španělsko, Rakousko i Česko.

Francie už o víkendu uzavřela postradatelné obchody, kavárny a restaurace. Zavřené od pondělí zůstaly také školky, školy či univerzity.

Macron ve svém proslovu ostře kritizoval lidi, kteří nedodržují preventivní opatření proti šíření koronaviru. Francouze vyzval, aby se chovali zodpovědně. „I když nemáte žádné příznaky, můžete být nakažení a můžete nakazit jiné,“ zdůraznil. Upozornil, že v případě porušení nových nařízení budou hrozit pokuty. Jak vysoké budou, prezident neřekl.

„Francie nikdy nemusela taková rozhodnutí přijímat v mírových časech,“ zdůraznil Macron. Nikdo podle něj nedokáže říci, jak dlouho mimořádná situace bude trvat.

Žádná francouzská firma si podle Macrona nemusí dělat starosti, že kvůli přísným opatřením zkrachuje. Stát pomůže a malým a středním podnikům například umožní odložit platby za plyn, elektřinu a vodu, pokud by se dostaly do finančních potíží. Zaměstnavatele Macron vyzval, aby umožnili svým zaměstnancům pracovat z domova. Do péče o nemocné se zapojí také taxikáři a hotely. „Stát to zaplatí,“ uvedl prezident. V Alsasku, které patří k nejpostiženějším oblastem, postaví armáda polní nemocnici.

Macron v pondělí také oznámil, že se odkládá druhé kolo místních voleb, které bylo původně plánované na neděli 22. března. První kolo, ve kterém Francouzi vybírali vedení více než 35 000 měst a obcí, se za přísných preventivních opatření uskutečnilo minulou neděli. Hlasování ale poznamenala rekordně nízká účast, na kterou měly podle francouzských médií vliv i obavy lidí z nakažení koronavirem. Kdy se druhé kolo komunálních voleb uskuteční, Macron neřekl. Premiér Édouard Philippe během dne navrhl jako nový termín 21. června.

Kvůli šíření nového typu koronaviru se prezident Macron rozhodl, že odloží přijímání reforem včetně kontroverzní reformy důchodového systému. Proti té se od loňského prosince ve Francii protestovalo a stávkovalo.

Evropská komise navrhla v pondělí dočasně zakázat občanům cizích států vstup do unijních zemí s výjimkou nezbytných případů. Macron v pondělním proslovu uvedl, že se vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu uzavřou v úterý v poledne. Francouzi, kteří budou v tu dobu mimo schengenský prostor, se „samozřejmě“ budou moci vrátit domů, zdůraznil prezident.

Autor: