Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Belgie se stala obětí podvodu s rouškami, Turci objednávku nedoručili. Král se proto obrátil na Alibabu

Svět

  14:05
BRUSEL/PRAHA - Belgická vláda objednala tisíce roušek u turecké společnosti. Podle ministryně zdravotnictví Maggie De Blockové je však naděje, že budou doručeny včas, minimální. Stát již firmu obžaloval z podvodu. Zemi nakonec pomohl čínský miliardář.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Wikimedia/Nicolas WölckerReuters

Situace v Belgii vypadala koncem týdne napjatě. Vláda před několika týdny objednala u turecké firmy ochranné materiály za přibližně pět milionů eur. Produkty měly směřovat do nemocnic a všeobecných lékařských zařízení. Ministryně zdravotnictví však v neděli přiznala, že je společnost nedodá.

„První dodávky od jiné společnosti čekáme začátkem příštího týdne,“ uvedla v neděli pro média belgická ministryně zdravotnictví De Blocková. „Již jsme v kontaktu s jinými dodavateli, kteří zrychlují svou výrobu.”

Nejmenovaná firma bude za nesplnění závazků čelit soudnímu řízení, které podle informací deníku Le Soir již začalo. V pondělí dopoledne ale ještě nebylo jasné, zda země bude mít dostatek roušek v nemocnicích.

Z krize nakonec Belgii pomohl čínský obchodní gigant Alibaba a nadace jejího majitele Jacka Ma. Podle informací rádia RTBF se na něj obrátil samotný belgický král Filip a ve spolupráci s valonskou společností Awex vyjednal dodávku přibližně půl milionu roušek.

Alibaba tak již v pondělí krátce po poledni dopravil na letiště v Lutychu na 300 tisíc roušek.

Zdarma společně s nimi doručil na 30 tisíc testovacích souprav. Další dodávky stovek tisíc ochranných masek plánuje obchodní gigant během týdne.

Země od soboty uzavřela školy, kavárny a restaurace a o víkendech i některé obchody. Omezení mají platit do 3. dubna. Vláda rovněž rozhodla o zrušení kulturních a sportovních veřejných akcí bez ohledu na počet účastníků. Zavřeny budou též diskotéky. K úterku 11milionová Belgie evidovala 1058 případů nákazy koronavirem a pět obětí.