Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Belgie se stala obětí podvodu s rouškami, Turci objednávku nedoručili. Král se proto obrátil na Alibabu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Wikimedia/Nicolas WölckerReuters

BRUSEL/PRAHA Belgická vláda objednala tisíce roušek u turecké společnosti. Podle ministryně zdravotnictví Maggie De Blockové je však naděje, že budou doručeny včas, minimální. Stát již firmu obžaloval z podvodu. Zemi nakonec pomohl čínský miliardář.

Situace v Belgii vypadala koncem týdne napjatě. Vláda před několika týdny objednala u turecké firmy ochranné materiály za přibližně pět milionů eur. Produkty měly směřovat do nemocnic a všeobecných lékařských zařízení. Ministryně zdravotnictví však v neděli přiznala, že je společnost nedodá.

„První dodávky od jiné společnosti čekáme začátkem příštího týdne,“ uvedla v neděli pro média belgická ministryně zdravotnictví De Blocková. „Již jsme v kontaktu s jinými dodavateli, kteří zrychlují svou výrobu.”

Nejmenovaná firma bude za nesplnění závazků čelit soudnímu řízení, které podle informací deníku Le Soir již začalo. V pondělí dopoledne ale ještě nebylo jasné, zda země bude mít dostatek roušek v nemocnicích.

Z krize nakonec Belgii pomohl čínský obchodní gigant Alibaba a nadace jejího majitele Jacka Ma. Podle informací rádia RTBF se na něj obrátil samotný belgický král Filip a ve spolupráci s valonskou společností Awex vyjednal dodávku přibližně půl milionu roušek.

Alibaba tak již v pondělí krátce po poledni dopravil na letiště v Lutychu na 300 tisíc roušek.

Zdarma společně s nimi doručil na 30 tisíc testovacích souprav. Další dodávky stovek tisíc ochranných masek plánuje obchodní gigant během týdne.

Země od soboty uzavřela školy, kavárny a restaurace a o víkendech i některé obchody. Omezení mají platit do 3. dubna. Vláda rovněž rozhodla o zrušení kulturních a sportovních veřejných akcí bez ohledu na počet účastníků. Zavřeny budou též diskotéky. K úterku 11milionová Belgie evidovala 1058 případů nákazy koronavirem a pět obětí. 

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz