20. dubna 2017 19:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Erdogan navštíví Bílý dům. Trump se s ním sejde v půlce května

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hájil ústavní změny před referendem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hájil ústavní změny před referendem. | foto: Reuters

ANKARA Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek oznámil, že 16. a 17. května navštíví Washington a sejde se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Bude to jejich první setkání od Trumpova nástupu do funkce.

Americký prezident v úterý blahopřál Erdoganovi k vítězství v nedělním referendu, v němž Turci schválili návrh na zásadní změnu ústavy. Nový politický systém v Turecku bude prezidentský a bude se více podobat americkému nebo francouzskému.

Trump v telefonickém blahopřání ocenil Erdoganův postoj k americkému útoku na syrskou vojenskou základnu, což byla odvetná akce za předchozí chemický útok, při němž na severu Sýrie 4. dubna zemřelo přes 80 lidí.

Oba prezidenti se shodli, že za tímto chemickým útokem je syrský prezident Bašár Asad a že musí být pohnán k odpovědnosti. USA a Turecko stojí v syrském konfliktu na straně oponentů Asadova režimu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz