25. prosince 2018 7:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Erdogan během telefonátu pozval Trumpa, aby příští rok přijel do Turecka

Turecký prezident Erdogan a Donald Trump během společné tiskové konference. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Erdogan a Donald Trump během společné tiskové konference. | foto: Reuters

Ankara/Washington Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pozval svůj americký protějšek Donalda Trumpa, aby příští rok přijel na návštěvu Turecka. Zpráva, kterou vydal v pondělí večer Bílý dům a potvrdil tak informace turecké strany, přichází několik dní po oznámení o stažení amerických vojsk ze Sýrie. „Žádné konkrétní přípravy nejsou v plánu, ale prezident Trump je možnosti setkání do budoucna otevřen,“ upřesnil mluvčí Bílého domu Hogan Gidley.

Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin sdělil novinářům po zasedání kabinetu, že Trump chce v příštím roce návštěvu uskutečnit, ale ještě není vybrán žádný termín. Dodal, že Erdogan pozvání učinil během víkendového telefonického rozhovoru s hlavou Spojených států. Trump ve svém tweetu uvedl, že rozmluva s tureckým prezidentem byla „dlouhá a produktivní“ a že probírali „pomalé a vysoce koordinované“ stažení amerických ozbrojených složek ze Sýrie.

Stažení amerických vojsk z tohoto regionu je jak v zahraničí, tak v samotných USA vnímáno jako velmi sporné. Mimo jiné kvůli němu odstoupil americký ministr obrany James Mattis. Až američtí vojáci region opustí, nebude z pohledu Turecka stát nic v cestě jeho ofenzivě proti kurdským milicím YPG na severu Sýrie. Ankara již posílá další vojáky a zbraně k syrské hranici.

ČTK

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na Lidovky.cz