15. července 2019 21:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko nasadí protiraketový systém S-400 do příštího jara. Erdogan: Cílem je společná produkce s Ruskem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Istanbul Ruský systém protivzdušné obrany S-400 bude v Turecku plně nasazen v dubnu 2020. V pondělí to uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Nejvyšší turecký představitel chce rovněž systém v budoucnu vyrábět společně s Ruskem, uvedla agentura Reuters. První část systému převzala Ankara v pátek. Nákup ruského zbraňového systému zvýšil napětí mezi Tureckem a jeho spojenci v NATO v čele se Spojenými státy.

V pondělí v Turecku přistála další dvě ruská letadla s díly tohoto systému. „Říkali, že je (rakety) koupit nemohou. Říkali, že je nikde nemohou rozmístit. Říkali, že není správné je kupovat. A nyní přistálo osmé letadlo a začalo vykládat náklad,“ řekl Erdogan. „Dá-li Bůh, v dubnu 2020 nasazení dokončíme a staneme se jednou z mála zemí světa, která má takovouto protivzdušnou obranu,“ uvedl prezident. „Nyní je cílem společná produkce s Ruskem,“ dodal.

Nejvyšší turecký představitel chce rovněž systém v budoucnu vyrábět společně s...
V pondělí v Turecku přistála další dvě ruská letadla s díly tohoto systému.

Spojené státy se podle agentury Bloomberg chystají uvalit na Turecko hospodářské sankce a pohrozily též vyřazením turecké účasti z programu stíhacích letounů F-35. Pokud Washington k sankcím přikročí, budou uvaleny prostřednictvím sankčního zákona CAATSA, který trestá Rusko za anexi Krymu z roku 2014, za účast Moskvy v syrské válce a za vměšování do prezidentských voleb v USA.

Washington může dodávku letounů F-35 Turecku zablokovat, turečtí piloti zapojení do programu budou muset opustit USA a turecký obranný průmysl přijde o hodnotnou práci na programu. Ankara také může být odříznuta od amerického finančního systému.

Lidové noviny

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz