Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Erdogan volal Putinovi. Turecko prý bude pokračovat s útoky na Islámský stát

Vladimír Putin

  11:50aktualizováno  14:43
ANKARA - Turecko pozastavilo letecké útoky na Islámský stát v Sýrii, aby se vyhnulo dalším konfliktům s Ruskem. Napsal to v pátek s odvoláním na diplomatické zdroje turecký list Hürriyet. Moskva prý po dohodě s Ankarou nebude operovat u syrsko-tureckých hranic. Turecká vláda na informaci nereagovala, posléze zprávu o pozastavení náletů agentuře AFP dementoval turecký představitel, který si však přál zůstat v anonymitě. Dohodu Moskvy s Ankarou ihned popřel mluvčí Kremlu.

Minulost? Vladimir Putin (vlevo) s tureckým prezidentem Recepem Tayiipem Erdoganem si ještě nedávno družně podávali ruce. Po sestřelení ruského Su-24 Turky vřelost ochladla. foto: Reuters

Oba státy se dostaly do prudkého sporu po úterním incidentu na turecko-syrské hranici, při němž turecká armáda sestřelila ruský bombardér Su-24. Zatímco Ankara tvrdí, že ruský stroj narušil turecký vzdušný prostor, Moskva obviňuje Turky, že letadlo zničili nad syrským územím. Vztahy obou zemí se ocitly na bodu mrazu.

Podle listu Hürriyet se nyní oba státy dohodly, že budou ve vzájemných vztazích postupovat obezřetně, než se situace uklidní a přiblíží normálu. Turecko nebude „dočasně“ bombardovat pozice Islámského státu v Sýrii a Moskva na oplátku zastaví útoky na syrskou opozici operující u tureckých hranic.

Turecká vláda zatím informaci tureckého listu nijak nekomentovala. Posléze reagoval alespoň nejmenovaný turecký představitel. „Naše politika zůstává nezměněna a tato tvrzení (o pozastavení náletů) jsou tudíž nesprávná. Turecko zůstává plně zapojeno do boje proti Islámskému státu,“ řekl. „O naší účasti v náletech rozhodujeme jedině my sami a naši spojenci,“ dodal.

SESTŘELENÍ SU-24

Podle mluvčího Dmitrije Peskova telefonoval Recep Tayyip Erdogan do Kremlu asi sedm nebo osm hodin po incidentu. Žádost o rozhovor byla Vladimiru Putinovi tlumočena, řekl Peskov, a naznačil tak, že rozhovor se neuskutečnil.

Putin byl rovněž podle mluvčího informován, že Erdogan se s ním chce setkat v pondělí v Paříži, kde se sejde mezinárodní summit o klimatických problémech. Zda se jednání Putina s Erdoganem uskuteční, ruský mluvčí neřekl.

Kdo prodává ropu? A komu?

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek ovšem Moskvu varoval, aby si „nezahrávala s ohněm“. Za „nepřijatelné“ označil tvrzení ruského prezidenta Vladimira Putina, že Ankara od radikálního hnutí Islámský stát (IS) nakupuje ropu. Spojené státy podle něj naopak mají důkazy, že ruské firmy a IS prodávají ropu syrskému režimu prezidenta Bašára Asada.

Ruské letadlo sestřelila turecká armáda v úterý a incident zmrazil vztahy mezi oběma zeměmi. Ruská vláda má do konce týdne sestavit návrh možných protiopatření, do Sýrie Moskva vyslala protiletadlový systém S-400 a k syrským břehům raketový křižník Moskva. Rusko žádá tureckou omluvu, což Erdogan odmítl.

Útoky v Sýrii

Otazníky se vznášejí nad koordinací turecké a ruské vojenské intervence v Sýrii.

ODVETA ZA ‚VRAŽDU‘

  • Rusko má právo na vojenskou odpověď, prohlásil šéf dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin. V rozhovoru pro rumunskou televizi řekl, že úterní útok na ruský bombardér byl "záměrnou vraždou ruských vojáků a tento skutek musí být potrestán".
  • "Víme, kdo to udělal a pachatelé musejí být souzeni. Reakce ruské strany kromě toho rozhodně přijde po linii mezinárodního práva. Kromě toho má Rusko i právo reagovat vojensky," řekl předseda Státní dumy. Rusko podle něj uvolnilo finanční prostředky na posílení bezpečnosti ruských leteckých operací v Sýrii.

Podle listu Hürriyet, jenž se odvolává na diplomatické zdroje, se nyní oba státy dohodly, že budou ve vzájemných vztazích postupovat obezřetně, než se situace uklidní a přiblíží normálu. Turecko nebude „dočasně“ bombardovat pozice Islámského státu v Sýrii a Moskva na oplátku zastaví útoky na syrskou opozici operující u tureckých hranic.

Turecká vláda podle agentury AFP zatím informaci tureckého listu nijak nekomentovala. Kremelský mluvčí Dmitri Peskov v pátek novinářům řekl, že ruské letectvo pokračuje v náletech „bez omezení“. Ruská armáda podle Peskova s tureckými partnery nejedná, veškeré kontakty po vojenské linii byly po úterním incidentu zastaveny.

Ve čtvrtek Moskva oznámila, že do dvou dnů by měla vláda vypracovat návrh protitureckých sankcí, jež se mají týkat obchodu, společných investičních projektů a fungování tureckých firem v Rusku. Poslední slovo bude mít v otázce sankcí prezident Vladimir Putin.

Autor: