Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruští demonstranti vytloukli okna turecké ambasády. Policie jen přihlížela

Svět

  15:27
MOSKVA - Tisícovka demonstrantů v úterý zaútočila na turecké velvyslanectví v Moskvě a rozbila kamením okna v nejméně dvou patrech budovy. Oznámila to ruská média s odvoláním na očité svědky. Policie proti útočníkům nezakročila.

Policista míjí budovu tureckého velvyslanectví v Moskvě s vytlučenými okny. foto: ČTK

Podle ruské agentury TASS útočníci nevykřikovali žádná hesla. Není ale pochyb o tom, že násilnosti souvisely s úterním sestřelením ruského letounu na syrsko-turecké hranici. Při incidentu, který zmrazil rusko-turecké vztahy, zahynul pilot ruského letounu.

Turecko o sestřelení stíhačky: Bránili jsme sebe a své bratry

Na sídlo ambasády umístěné východně od městského centra házeli útočníci kamení, vejce, rajčata a sáčky s barvou. Akce údajně trvala asi čtvrt hodiny, policie nikoho z demonstrantů nezadržela.

Podle ruských novinářů šlo o živelnou, tedy neoznámenou demonstraci, proti kterým ruští policisté obvykle tvrdě zakročují. V okolí ambasády jsou podle moskevského rozhlasu střepy rozbitého skla a „hory odpadků“.

Starší dvojice míjí budovu tureckého velvyslanectví s rozbitými okny.
Policista míjí budovu tureckého velvyslanectví v Moskvě s vytlučenými okny.

Mluvčí velvyslanectví agentuře Interfax řekl, že pracovníci úřadu se obávají chodit po chodbách a pohybovat se v blízkosti oken. Nevyloučil, že mezi personálem velvyslanectví mohou být zranění.

Americké bezpečnostní zdroje agentuře Reuters sdělily, že ruský letoun byl zasažen v

Sestřelení stíhačky? Provokace, Rusové i Turci zkouší mantinely, míní expert

syrském vzdušném prostoru po krátkém proniknutí nad Turecko. Washington se při svém hodnocení opírá o tepelnou stopu letícího stroje.

Turecko ale v dopisu Radě bezpečnosti OSN uvedlo, že ruský Su-24 sestřelilo ve svém vzdušném prostoru. Letadlo proniklo do hloubi více než dvou kilometrů a setrvalo tam 17 vteřin, uvádí turecký dopis.

„Jeden člen posádky byl zraněn palbou při seskoku padákem a na zemi ho islamisté brutálně zabili. Druhému se podařilo uniknout a podle poslední informace jej našli syrští vojáci a měl by být na cestě na ruskou leteckou základnu,“ prohlásil ruský velvyslanec v Paříži Alexandr Orlov.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu potvrdil, že navigátor sestřeleného letadla je živ a zdráv a byl dopraven na ruskou leteckou základnu. Oba členové posádky se po zásahu letadla katapultovali, pilot byl ale zasažen palbou vedenou ze země a zahynul. Navigačního důstojníka podle agentury Interfax zachránilo speciální komando ruské armády a syrští vojáci.

Autor: