Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Následky erupce sopky. Tonga se bojí, že s pomocí postiženým přijde i covid

Satelitní záběr erupce podmořského vulkánu Hunga Tonga - Hunga Ha’apai. (15. ledna 2022) foto: Reuters

Značné škody na domech a turistických střediscích si podle prvních dostupných informací vyžádala sobotní erupce sopky na tichomořském souostroví Tonga. Pohřešuje se jedna Britka, oběti erupce zatím známé nejsou. Stát se obává zavlečení koronaviru do země. Pomoc mířící na ostrovy bude muset projít karanténou.
  13:54

Zatím není známo, jestli si výbuch sopky, který zvedl vlnu cunami a pokryl ostrovy sopečným popelem, vyžádal nějaké oběti. Agentura Reuters informovala, že se pohřešuje Britka, která společně s manželem vedla psí útulek ve městě Nuku’alofa.

Austrálie a Nový Zéland dnes vyslaly k izolovanému souostroví pozorovací letouny, aby posoudily rozsah škod. Diplomat ze zastupitelského úřadu Tongy v Austrálii Curtis Tu’ihalangingie vyzval svět k trpělivosti, zatímco vláda rozhoduje o prioritách pomoci postižené zemi.

Tonga se obává, že by pomoc určená lidem postiženým zemětřesením mohla na ostrovy zavléct nákazu covidem-19, který se tu zatím nešíří. „Nechceme, aby nás zasáhla další cunami - tentokrát covidu-19,“ řekl diplomat.

„Když lidi vidí tak ohromnou erupci, chtějí pomoci,“ dodal. Zároveň upozornil, že veškerá pomoc mířící na ostrovy bude muset projít karanténou a je pravděpodobné, že z letadel dopravujících pomoc nebude smět nikdo vystoupit.

Podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai vybuchla v sobotu brzy ráno středoevropského času. Podle satelitních snímků se poté zvedl obrovský oblak popela, páry a sopečných plynů do výšky zhruba dvaceti kilometrů. Erupce trvala osm minut a byla natolik hlasitá, že ji jako vzdálený hřmot popsali i obyvatelé na 800 kilometrů vzdáleném Fidži.

Vlna cunami způsobená výbuchem zasáhla pobřeží Tongy, Fidži nebo Americké Samoy, ale i Japonska, Chile nebo Spojených států. Na mnoha místech způsobila lokální záplavy. V Peru se při nich utopili dva lidé.

Následkem výbuchu byl přerušen důležitý podmořský kabel, což na Tonze způsobilo výpadek internetu. Při erupci bylo také přerušeno telefonní spojení, které se už podařilo obnovit.

Největší obavy nyní vyvolává sopečný popel, který lidé vdechují a může kontaminovat pitnou vodu. „Většina lidí si neuvědomuje, že popel je toxický a že by ho neměli dýchat. Všichni by měli nosit roušky a respirátory,“ dodal Tu’ihalangingie.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat