8. dubna 2017 9:18, aktualizováno  19:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

ETA plní svůj slib. Francouzské polici předala seznam 8 úkrytů zbraní a výbušnin

Ilustrační foto: Francouzská policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Francouzská policie | foto: Reuters

BAYONNE Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) v sobotu předala francouzské policii přes „mírové prostředníky“, osobnosti z civilního okruhu společnosti, seznam úkrytů zbraní a výbušnin na jihozápadě Francie. ETA tak plní slib „totálního odzbrojení“ ohlášený v pátek. Španělská konzervativní vláda vzápětí prohlásila, že od skupiny, která za dobu svého boje připravila o život přes 820 lidí, požaduje omluvu a definitivní rozpuštění.

Francouzská policie podle ministra vnitra Matthiase Fekla po předání seznamu zahájila operaci s cílem přesně lokalizovat osm úkrytů zbraní. Večer francouzské úřady oznámily, že policisté našli desítky zbraní a několik set kilogramů výbušnin. Španělské úřady budou podle agentury Reuters nyní zjišťovat, zda zajištěné zbraně nebyly použity jako vražedné nástroje ve stovkách nevyřešených případů.

Matthias Fekl nazval iniciativu „velkým krokem“ a sdělil, že probíhá policejní operace s cílem lokalizovat arzenál separatistů.

Za „historickou událost“, po níž bude následovat „debata mezi aktivisty o budoucnosti“, označil odevzdání zbraní bývalý politický vůdce ETA Arnaldo Otegi. Ten nyní stojí v čele nového politického křídla ETA, formace Sortu.

„Tato etapa neutralizace arzenálu zbraní a výbušnin je velký krok“, dnešek je „nesporně významný den“, citovala agentura AFP z Feklova prohlášení na půdě ministerstva. Rozhodnutí odevzdat zbraně „přijala jednostranně organizace ETA,“ zdůraznil ministr. Francouzská policie podle něj zahájila operaci s cílem přesně lokalizovat osm úkrytů zbraní, uvedených na seznamu předaném prostředníky francouzským úřadům. Pořádkové a bezpečnostní síly budou tato místa postupně zajišťovat a zabezpečovat zbraně a výbušniny v nich nalezené. Tyto úkryty, které představují zbytek arzenálu ETA, se nacházejí v departementech u hranic se Španělskem, upřesnila AFP.

V Bayonne na jihozápadě Francie bývalý předseda francouzské Ligy pro lidská práva Michel Tubiana, který byl jedním z prostředníků, upřesnil, že „v osmi zbrojních úkrytech ETA je uloženo 120 střelných zbraní, tři tuny výbušnin a několik tisíc kusů munice“.

Původní zprávy agentury AFP hovořily s odvoláním na nejmenované informované zdroje o 12 úkrytech na předaném seznamu.

ETA, která usiluje o vytvoření nezávislého Baskicka na území částí nynějšího Španělska a Francie, už před šesti lety vyhlásila trvalé a všeobecné příměří, ale neodzbrojila. Nejen Madrid a Paříž, ale také Evropská unie a Spojené státy ale nadále označují organizaci ETA za teroristickou. Řada členů organizace si odpykává tresty ve španělských a francouzských věznicích.

Za nezávislost Baskicka, regionu, který se rozkládá na území severního Španělska a jihozápadní Francie, bojovala ETA od roku 1968.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz