Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Etiopský pilot unesl letadlo a přistál v Ženevě, kde požádal o azyl

Svět

  10:09aktualizováno  11:26
ŽENEVA - Druhý pilot se v pondělí zmocnil dopravního letounu etiopských aerolinií Boeing-767 a vynutil si přistání na letišti v Ženevě. Agentura Reuters informovala, že kopilot se švýcarské policii vzdal a požádal o azyl ve Švýcarsku. Kontrolu nad strojem prý převzal, když byl kapitán letounu na záchodě.

Švýcarské policejní jednotky u uneseného letadla etiopských aerolinií Boeing-767. foto: Reuters

Letadlo typu Boeing 767 původně směřovalo z Addis Abeby do Říma. Policie potvrdila, že třicetiletý kopilot z Etiopie se v pilotní kabině zamknul v okamžiku, kdy mu první pilot předal řízení, aby si mohl odskočit na toaletu. Nepotvrzené informace na sociálních sítích hovoří o tom, že stroj zrovna přelétal nad Súdánem, když začal vysílat nouzový kód značící únos.

Místo do italské metropole letadlo zamířilo do Ženevy, kde nad mezinárodním letištěm opakovaně kroužilo.

Etiopské aerolinky ve svém prohlášení k incidentu uvedly pouze, že stroj linky ET702 "byl donucen přistát na mezinárodním letišti v Ženevě". Teprve mluvčí ženevského letiště Bertrand Staempfli posléze potvrdil, že letadlo bylo opravdu v pondělí časně ráno uneseno.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle dostupných informací stroji zbývalo palivo asi na 20 minut letu, když dosedl na ranvej.

Domáhal se azylu

Motivem únosu přitom podle zveřejněných záznamů z kabiny byla snaha kopilota získat ve Švýcarsku azyl. Kopilot, který je Etiopan narozený v roce 1983, se zamknul v kokpitu, když hlavní pilot odešel na toaletu. Následně požádal o doplnění paliva v Ženevě a když tam letadlo přistálo, spustil se kopilot po provaze ven z okénka kokpitu a vzdal se policii. Domáhal se azylu nebo alespoň ujištění, že nebude vydán zpět do Etiopie.

Pravost zvukové stopy, kterou nadšenci umístili záhy po incidentu na internet, ale zatím úřady nepotvrdily.

Pachatele již švýcarská police zatkla. Poté, co vylezl po provazu z okna pilotní kabiny, se sám policii vzdal, uvedla stanice Sky News.

Všichni cestující i posádka jsou momentálně v pořádku, nikdo nebyl zraněn. Únosce nebyl ozbrojen.

Po dosednutí uneseného stroje na ranvej správa letiště celý areál dočasně uzavřela a odlet několika letů pozastavila. Nyní již letiště funguje zcela normálně.

Autoři:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...