Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Šéf unijní diplomacie: Evropa s invazí nevěřila USA, podcenila Ukrajinu a má pomalé diplomaty

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při jednání s šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem (5. února 2021) foto: AP

Evropská unie „nevěřila“ zprávám USA o ruské invazi na Ukrajinu, přiznal v řeči k ambasadorům EU šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Podle něj též podcenila odhodlání Ukrajinců se bránit. Samotné diplomaty podrobil velmi tvrdé kritice, podle něj jsou příliš pomalí, takže se zprávy dozvídá z médií.
  16:29

Borrell přiznal, že blok neočekával konflikt, i když americký ministr zahraničí Antony Blinken „volal a řekl, že se to stane“. „O dva dny později, v pět ráno, (Rusové) začali bombardovat Kyjev.“

USA varovaly před invazí dlouho předtím, než k ní skutečně došlo. Washington dokonce přistoupil k neobvyklé strategii častého zveřejňování materiálů amerických zpravodajců, aby Rusko od vpádu na Ukrajinu odradilo.

Bývalý španělský ministr životního prostředí též uvedl, že EU nečekala, že Ukrajina bude bojovat s takovým zápalem. Blok překvapila eskalace napětí okolo Tchaj-wanu či úroveň vlivu Ruska na Afriku a plně nerozumí vážnosti potravinové krize, dodal Borrell v řeči evropským diplomatům, kterou server EUobserver označuje za osvěžujícím způsobem upřímnou.

Šéf evropské diplomacie kritizoval rozpojenost bezpečnostní a ekonomické politiky EU. Zatímco bezpečnost EU je postavená na závislosti na USA, ekonomická prosperita vycházela ze silných vazeb na Rusko a Čínu, podotkl.

„Zcela jasně musíme najít nové způsoby získání energie zevnitř Evropské unie, protože nemůže změnit jednu závislost za druhou,“ prohlásil Borrell. „Úprava bude tvrdá, a to vytvoří politické problémy,“ varoval s tím, že přítomnost radikální pravice v evropských zemích je stále silnější.

Vyslovil se též proto, aby EU hledala cesty k vybudování vlastní ochrany, aby se nemusela zcela spoléhat na USA. Zatímco současné vztahy jsou „fantastické“, návrat někoho jako Donald Trump by mohl sepětí mezi Washingtonem a Bruselem rozpojit, zdůraznil Borrell.

Napětí mezi USA a Čínou vnímá jako spor mezi liberalismem a autoritářstvím. Proti druhému není imunní ani EU. „Je tu autoritářský trend. Někdy stále nesou demokratický oblek, ale už nejsou vůbec demokraciemi,“ uvedl s jasnou narážkou na Maďarsko, jehož premiéra Viktora Orbána Brusel dlouhodobě kritizuje za porušování právního řádu a obviňuje z antidemokratických kroků.

Nejlépe informovaný člověk na světě

Největší část Borrelovy kritiky mířila na hlavu evropských diplomatů. Obvinil je, že nedělají svoji práci dostatečně aktivně a on se o urgentních zahraničních záležitostech dozvídá až z novin.

„Měl bych být nejlépe informovaný člověk na světě,“ hněval se šéf evropské diplomacie. „Žijeme v krizi, musíte být v krizovém módu.“

Borell diplomaty vyzval, aby v boji s dezinformacemi nepoužívali jen rozum, ale i empatii a emoce. „Tohle je bitva, kterou nevyhráváme, protože nebojujeme dostatečně“, řekl. „Je to velká bitva o to, kdo vyhraje ducha a duši lidí,“ dodal.

Nejmenovaný diplomat EU řekl serveru EuroObserve, že jej poznámky Borrela zmátly, protože diplomaté nemohou konkurovat zpravodajským portálům a jejich zprávy musí být založeny na analýze. Jejich účelem též je navrhovat další politické možnosti.

Podle diplomata není jasné, zda jsou Borrelova slova osamělou vlaštovkou nebo naznačují změnu v evropské politice. „Je těžké být asertivní, když máte koordinovat dvacet sedm zemí,“ doplnil.

Autoři: ,

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...