23. prosince 2012 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spojené státy evropské po vzoru Německa, navrhuje eurokomisařka

Eurokomisařka Viviane Redingová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurokomisařka Viviane Redingová | foto: Reuters

BERLÍN Evropská unie by se měla vyvinout ve "spojené státy evropské" s podobným vnitrostátním uspořádáním, jaké má nyní Německo. V rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici rbb-Inforadio to prohlásila eurokomisařka Viviane Redingová.

Podle Viviane Redingová by se v takovém případě evropská komise změnila v centrální evropskou vládu. "Německo je také takovými 'spojenými státy'. Je to rovněž federace zemí s centrální vládou," řekla Redingová. Připomněla, že zástupci jednotlivých spolkových zemí tvoří jednu z komor německého parlamentu, spolkovou radu. "Takový vzor se mi líbí," řekla.

Podle představ Redingové by se současný Evropský parlament měl stát jakousi obdobou německého Spolkového sněmu, tedy druhé komory parlamentu. Měl by mít pravomoc jmenovat předsedu budoucí evropské vlády, v případě jejího pádu by ale byl rozpuštěn.

Diskuse o federalizaci Evropské unie se už v minulosti objevily vícekrát. S takovým postupem ale nesouhlasí většina politiků z jednotlivých států.

Agentura DPA konstatuje, že odpor k federalizaci EU mají i obyvatelé zemí označovaných za integrační motor unie, tedy Francie a Německa.

ČTK, Lidovky.cz